Deze behoefden echter niet meer in actie te komen, daar Berwick begin December de winterkwartieren opzocht. Ook aan het Portugese front deed het overwicht der Franco- Spanjaarden zich thans gevoelen. In October verdreef de Bay de Portugezen uit Salamanca; hij bezette voorts het stadje Moraleja, aan de voet van de Sierra de Gata, dat de toegang tot Portugal opende Een laatste belangrijke verovering maakte nog de generaal Armen- dariz door half December Alcantara, het uitgangspunt van de ge hele veldtocht, bij verrassing in te nemen1). Minder gelukkig was de generaal Pons bij zijn strafexpedities in Aragon. Aan Habsburgse zijde voerde hier de luitenant-generaal de la Piiebla het bevel. In December kwam het bij een inval, door Pons met ongeveer 2000 man, waarschijnlijk van Molina uit, onder nomen, bij Calamocha (60 km N. van Teruel) tot een botsing met een korps onder la Puebla. Dit laatste bestond voornamelijk uit Hol landse troepen, n.l., behalve een Spaans regiment cavalerie, uit de dragonders van Winterfelt en de twee regimenten mariniers van Leefdael en st. Amand. De beide laatste regimenten bestonden elk uit twee bataljons, en telden nominaal ieder 1200 man. In Mei, na het ontzet van Barcelona, stond dat van st. Amand voor 600, dat van Palm voor 700 man te boek. Zij zullen dus in December wel niet sterker geweest zijn dan een goede 1000 man. Het gevecht begon op de linkervleugel met een charge van de dragonders van Winterfelt, die zonder schieten de cavalerie van de vijandelijke rechtervleugel attakeerden en overhoop wierpen. Voor zover uit de enig beschikbare, uit de tweede hand afkomstige, ver van duidelijke beschrijving, valt op te maken, deed de vijand vervolgens een krachtige aanval op de linkervleugel der geallieerde infanterie, doch werd hij zijnerzijds in de flank aangetast door de meer naar rechts staande bataljons, welke hiertoe een zwenking naar links uit voerden. Gezien deze situatie zou men een spoedige beslissing, in welke zin dan ook, verwachten, doch wij lezen dat het gevecht twee uur duurde. Zoveel is echter zeker, dat het eindigde met een volledige over winning van de Hollandse troepen en dat de vijand behalve 300 doden een brigadier, 1 g kapiteins, 9 luitenants en vele soldaten aan ge vangenen verloor, benevens drie standaarden en enige vaandels. Dat de beide hoogste bevelhebbers niet schroomden, zich in de mêlee te wagen, blijkt wel uit de mededeling, dat generaal Pons van p- sslst- IJ8 'Feldzüge' 482-484; Berwick I, 364-370; Over de inneming van Cuenca: Quincy IV-248; Noyelles a.d. St.Gl. Valencia 24 November 1706 (St.Gl. 6811). Alcantara: Eur. Merc. 1707,

NIMH | 1959 | | pagina 184