de la Puebla eigenhandig een schot door 'bijde de kakebeenen' ontving. Generaal de la Puebla roemde ten hoogste de 'bravoere en fermiteit' van de Nederlandse troepen. Het is dan ook waarlijk niet aan de troepen, noch aan de aanvoerders te wijten, dat deze merk waardige veldtocht zo jammerlijk is mislukt. Van verdere invallen van Pons in Aragon vernemen wij niet, om o.i. nogal voor de hand liggende redenen1). Het verhaal van de Spaanse veldtocht van 1706, vol spanning en wisselvalligheid, is hiermee geëindigd. Noyelles zond zijn zoon, de graaf van Falais, naar Den Haag en Karel iii de secretaris Zinser- ling naar Wenen en Londen, om van het gebeurde omstandig rap port te doen. 'Uyt welke respectieve commissien', zo zegt Scho nenberg, 'genoeghsaem te infereeren is, dat een yder aan syn kant nu traght, sigh nopens het verwaarloosen der eerst verkregene ad- vantagies ten besten te disculpeeren. Seeker zijnde, dat de Spaansze croon geheelyk in onse handen geweest is ende gebleven zoude zijn, indien men van de voorseijde considerable voordeelen hadt weeten te proffiteren' In Engeland was vooral het beleid van Peterborough, door de regering van zijn bevel ontheven en teruggeroepen, het onderwerp van een strijd, die de openbare mening niet onberoerd liet. Voor de uitvoerige verdediging, door een zijner medestanders opgesteld, en van een reeks van gewisselde stukken, welke tal van nadere bijzon derheden bevatten, zij verwezen naar deel XIV van de mémoires van Lamberty 2). Wat de krijgsbedrijven ter zee aangaat, waaraan het Nederlands contingent onder Wassenaer een belangrijk aandeel had, is vooral van belang, dat de verenigde vloot, na het innemen van Alicante, uit voering gevende aan een reeds eerder opgevat plan, koers zette naar het eiland Ibiza, dat zich bij haar aankomst op 20 September terstond aan Karel iii onderwierp, en vervolgens naar Majorca, het grootste eiland der Balearen, waar de onderkoning door een opstand der be volking gedwongen werd, dit voorbeeld te volgen. Een belangrijke versterking van de positie der geallieerden, d.i. in feite van de Engelsen, in het Westelijk bekken van de Middellandse Zee was hiermee verkregen. Begin October keerde de vloot naar Lissabon terug, waar de Engelse schepen deels overwinterden, terwijl een deel naar West- 1S9 Friesheima.d. St.GL, Valencia 20 Dec. 1706 (St.Gl. 6811)V. Rynevelt I-234. Over het gevecht bij Calamocha 13 Dec.): C. J. O. Dorren 'De geschiedenis van het Nederlandsche Korps Mari niers', Den Haag 1948 p. 39. Europ. Mere. 1707, p. jj, 119, 237. 2) Noyelles aan Heinsius, Valencia 3 October 1706 (Heins. arch. 1119). Lamberty XIV-238 vlg.

NIMH | 1959 | | pagina 185