om nog van enige invloed op het beloop van de veldtocht te kunnen zijn, te meer omdat de sterkte en de toestand der overgebrachte troepen, zoals steeds bij een langdurig verblijf op transportschepen, er niet op waren vooruitgegaan. Het jaar 1706 beduidt voor de oorlog op het Iberisch schiereiland een keerpuntnog niet zozeer wegens de ongunstige afloop van de veldtocht als wel omdat gebleken was, dat het Spaanse volk in grote meerderheid getoond had, zijn lot aan dat van Philips van Anjou te willen verbinden. Tot nog toe hadden de geallieerden zich nog kun nen vleien met de hoop bij doorslaande successen op het oorlogsveld het volk voor de Habsburgse koning te zien partij kiezen. De schaal was nu voor goed doorgeslagen ten nadele van de Grote Alliantie; slechts een verovering in de volle zin des woords zou Karel het bezit van de Spaanse troon kunnen verschaffen. Het ware wellicht beter geweest, indien de zeemogendheden uit de nieuw geschapen toe stand tijdig de juiste slotsom hadden getrokken. ITALIË, ZUID-DUITSLAND. VREDESONDERHANDELINGEN Na de nederlaag, welke VendÖme de Keizerlijken op 19 April van dit jaar bij Calcinato had toegebracht, had het front zich verplaatst naar de Etsch. Vendome nam hier met een deel der strijdkrachten een verdedigende stelling in, terwijl de hertog de la Feuillade sedert half Mei Turijn belegerde, welks inneming aan de oorlog in Noord-Italië een einde zou maken. Tot elke prijs dienden de Keizerlijken dus het ontzet te beproeven, en wilde er ook maar enige kans op slagen bestaan, dan kon deze taak aan niemand dan aan Eugenius van Savoye worden opgedragen. Om te beginnen toch diende de door de Fransen aan de Etsch inge nomen stelling te worden doorbroken of omtrokken; daarna wachtte een mars van bijna 300 km door vijandelijk grondgebied, met tal van rivierovergangen en défilé's. Het omtrekken van Vendome's stelling vereiste het maken van een grote omweg met het er aan ver bonden tijdverlies, terwijl de tegenpartij intussen gelegenheid zou krijgen tot het innemen van nieuwe gunstige posities. Desondanks gaf Eugenius aan deze handelwijze de voorkeur boven een frontale aanval. HOOFDSTUK XI 161

NIMH | 1959 | | pagina 187