weest schijnt te zijn, over Alessandria naar het Milanese terugtrokken waar zij nog sterke strijdkrachten hadden en op tal van vestingen konden steunen, doch de weg insloegen naar het aan de voet der Alpen gelegen Pinerolo. Dit toch betekende het prijs geven van Lombardije en daarmee in feite van Frankrijks machtspositie in Italië. Hoewel geen achtervolging plaats vond, kwam Orleans, tenge volge van de bij een terugtocht gebruikelijke veelvuldige desertie, met niet meer dan een i ooo man te Pinerolo aan. Gebrek aan proviand, voertuigen en geld en de algemene demoralisatie waren oorzaak, dat de resterende troepen deels in de Alpendalen, deels in het Rhónegebied, in verversingskwartieren werden ondergebracht. De koning en Chamillart deden al het mogelijke om verster kingen toe te zenden en het leger in staat te stellen, het offensief te hervattenvoordat deze pogingen effect konden sorteren was echter het seizoen verstreken, en ten gevolge van de zich verslechterende algemene toestand bleven ook verdere bemoeiingen om Italië te her winnen, achterwege. Aan de slag bij Turijn hadden de troepen der zeemogendheden een belangrijk aandeel, n.l. 4 bataljons (2 regimenten) infanterie en 2 regimenten dragonders (6 eskadrons) van Saksen-Gotha, onder aanvoering van de hertog van die naam, en 10 bataljons infanterie en 4 regimenten cavalerie van de Palts, aangevoerd door de luitenant- generaal Rehbinder. Beide commandanten werden in het officiële bericht van de slag eervol vermeld. De Saksen-Gothase troepen werden door Engeland en de Repu bliek ieder voor de helft betaald; hoe het dienaangaande met de Paltsische troepen gesteld was blijkt niet met zekerheid doch in de Ordre de bataille vinden wij de regimenten voetvolk van Rehbinder, Barbo en Benthem, en cavalerie van Nassau-Weilburg, Wieser en Schellardt, welke in Staatse dienst waren. Rehbinder heeft vrij geregeld berichten aangaande de veldtocht aan Heinsius gezonden; helaas ontbrak echter juist de brief, die op de slag van Turijn betrekking heeft1). Twee dagen na de zege bij Turijn leed de erfprins Frederik van Hessen-kassel een nederlaag tegen Medavi. Daar het ook hier al thans voor een deel Nederlands-Engelse troepen gold, mogen hier onder enige bijzonderheden volgen. In de eerste week van Augustus was de erfprins met zijn korps, waarvan de sterkte op 9 bataljons, 4 eskadrons cavalerie en 2 eska- A.R.A., Heinsius-archief 1123. De bovenstaande vluchtige schets van de veldtocht is ontleend aan het Oostenrijkse stafwerk 'Feldzüge des Prinzen Eugen', Deel VIII. I 64

NIMH | 1959 | | pagina 190