eskadrons waren opgesteld, een tactiek die wij ook elders meer malen aantreffen. De inmiddels ter plaatse gekomen reserve her stelde vervolgens de toestand. Ook de infanterie der bondgenoten was voorspoedigzij wierp een Spaanse brigade op de Franse rechter vleugel overhoop en maakte zich meester van het hier staande geschut. De Franse cavalerie der linkervleugel deed echter de kans keren. Die der geallieerden, met name de Hessische regimenten van Aurochs en Spiegel, moest, in front en flank aangetast, het veld ruimen. De rechtervleugel der infanterie, thans onbeschermd, moest evenzeer wijken, en hetzelfde lot trof de aanvankelijk zege vierende linkervleugel, toen de Franse tweede linie tot de tegen aanval overging. Toen eindelijk ook de geallieerde cavalerie der linkervleugel door het ingrijpen van Medavi's reserve en van de ruiterij der eerste linie op de vlucht werd gebracht, was de slag beslist. De cavalerie der geallieerden wist grotendeels te ontkomen; het in de steek gelaten voetvolk had het kwaad te verantwoorden. Het liet een groot aantal doden op het slagveld, en verloor 2^00 man aan gevangenen. De acht kanonnen, die de geallieerde artillerie uit maakten, en 33 vaandels en standaarden waren de buit der over winnaars. Een belangrijk deel van de troepen van de erfprins ont kwam nog over de Mincio, dus in een richting evenwijdig aan het Franse front, een zaak waarover men zich feitelijk moet verwon deren De erfprins leed hier zijn tweede nederlaag na die van Spierbach, hoewel het hem aan persoonlijke moed niet ontbrak. Tegenover de alles beheersende beslissing, die twee dagen tevoren bij Turijn was gevallen, zonk echter deze tegenslag ten enenmale in het niet; in allen gevalle trok zij minder de aandacht dan anders het geval ge weest zou zijn. In de Nederlanden bleef men lang in het onzekere over de grootte van het verlies en de juiste toedracht; de erfprins was niet gul met het schrijven van bijzonderheden. In zijn brief aan Marlborough wijt hij het ongeluk aan het feit, dat zijn korps ten gevolge van onder de troepen heersende ziekten tot op 8000 man was geslonken, tegen over de 16 000 man van Medavi. Interessant is de brief vol troost woorden en complimenten waarmee de hertog hem antwoordt: car pour 1'échec que V. A. a essuyé, c'est une chose a laquelle tous les généraux du monde sont exposés'. In deze trant gaat het 166 P 'Feldzüge' VIII, 28j-288 Medavi aan Lod. xiv, 12 September 1706, bij Pelet VI, 702-707; Eur. Mere. 176-178.

NIMH | 1959 | | pagina 192