verder: .on avoue même qu'il n'a pas tenu a V. A. qu'Ellen'ait obtenu une victoire des plus completes,' enz. Twee maal slag leveren en beide keren de nederlaag lijden is intussen toch steeds een zaak, die enigszins tot nadenken stemt, en aan Heinsius schrijft de hertog dan ook naar aanleiding van het échec: 'He is a brave Prince, but should he be beaten a third time, I should be loath to ventur my fortun under his conduct' x). De verdere verrichtingen van het korps van Hessen-Kassel zijn van weinig belang. Na de terugtocht op Valeggio en vandaar op Verona trekt de erfprins sedert de 16e in Zuidoostelijke richting naar Castelbaldo en verder naar Pontelagoscuro, waar hij tegen het einde der maand over de Po gaat. Opdracht ontvangen hebbende om zich met het leger van Eugenius te verenigen, gaat het verder in Wes telijke richting naar Revere, waar hij 2 October aankomt. De ne bevindt het korps zich in de nabijheid van Reggioinmiddels wordt het echter door de landgraaf van Hessen, met verwijzing naar de gesloten capitulaties, teruggeroepen. Dank zij de krachtige pro testen van Eugenius mocht het echter voorlopig in Italië blijven, waar het gelijk met de andere geallieerden de winterkwartieren betrok. Prins Eugenius had zich de laatste maanden van het jaar ten nutte gemaakt, door zich van een aantal steden in de Po-vlakte meester te maken, wat meestal slechts met geringe moeite gepaard ging. Reeds de 24e September onderwierp Milaan zich, nadat het Franse garnizoen zich in de zeer sterke citadel had teruggetrokken. In October capituleerden o.a. Pavia, Alessandria en Pizzighettone. Op het einde van het jaar bezaten de Fransen ten Zuiden van de Po nog de citadel van Modena en Mirandola; ten Noorden dier rivier voornamelijk de citadel van Milaan, Cremona en Mantua, in welke laatste vesting wat nog aan mobiele strijdkrachten beschikbaar was werd samengetrokken. De 40 bataljons en even zoveel eskadrons, die nog in Noord-Italië stonden, waren voorbestemd om na langer of korter tijd in krijgsgevangenschap te geraken. Met het oog op de komende veldtocht zou dit voor Lodewijk xiv een ernstig verlies hebben betekend. Anderzijds wenste Jozef i, met het oog op zijn verdere plannen in Italië, met name het veroveren van Napels, zo spoedig mogelijk van de Franse bezettingstroepen verlost te zijn. Dit leidde er toe, dat de Keizer zonder voorkennis en zeer tegen de zin der zeemogendheden, zich liet vinden tot de conventie van 15 Maart 1707, waarbij aan de Franse troepen vrije aftocht uit Murray IH-IJ4, vgl. V. 't Hoff nr. 4^2. 167

NIMH | 1959 | | pagina 193