4_e Januari 1707 beëindigde de dood zijn langdurige en wisselvallige krijgsmansloopbaan. Zijn carrière geeft een duidelijke anticlimax te zien. De laatste twee jaren was op het Bovenrijnse front weinig van belang voorgevallen. Veel smaad had de prins dientengevolge te verduren; de beschuldiging van alleen op de veiligheid van eigen grondgebied bedacht te zijn en zelfs die van verraad bleven hem niet bespaard. Zo verscheen in ons land een prent, waarop hij werd af gebeeld, slapende op een zak met Louis d'or, met het onderschrift: 'Louis dort'. Het schijnt zonderling, dat het Oostenrijkse gouver nement een veldheer, die men in 1704 niet vertrouwde, zo zelfs dat er sprake van was, zijn voornaamste raadslieden te arresteren, en die algemeen in een reuk van onbruikbaarheid stond, zolang handhaafde, evenwel zonder hem de middelen tot een enigszins krachtige oorlog voering te verschaffen. De enige verklaring zal wellicht zijn, dat de wijze van krijgvoeren, die men de laatste jaren van de markgraaf gewoon was, strookte met de bedoeling van het Weense hof. In de toenmalige oorlogvoering traden de gevolgen van een dergelijke politiek niet zo spoedig aan het licht als in onze dagen het geval zou zijn geweest. De samenwerking van de markgraaf met de Duitse vorsten was niet steeds even gemakkelijk. Zo ligt in zijn hardnekkig verzet tegen de instelling van een negende keurhoed, die van Hannover, het aeheim van het verbod van de keurvorst om de Hannoveraanse troepen in Zuid-Duitsland te laten optreden, van welk verbod wij de droevige gevolgen zagen in de slag bij Spierbach1). Kort vóór de prins, op 12 December, was een ander belangrijk man gestorven, n.l. de provediteur-generaal Antonio Alvarez Machado. Lange jaren had hij, in de oorlogen van Willem iii, bij wie hij zeer in de gunst stond, de zorg voor de broodvoorziening van het leger en voor de magazijnen in handen gehad, en de prins ook veelal uit zijn particuliere middelen, die niet gering waren, ge holpen. Hij had bij dit alles een grote mate van ervaring en inzicht, ook op strategisch gebied, opgedaan, en wanneer men bedenkt, hoezeer de intendance toenmaals in alle oorlogshandelingen ingreep, laat het zich verklaren, dat zijn adviezen menigmaal gewicht in de schaal legden. Volgens Lamberty zou ook Marlborough meer malen zijn raad hebben opgevolgd en er zich wel bij hebben be vonden. Zo vinden wij bij deze schrijver ook de mededeling, dat de Maasovergang bij Overasselt in Juli 1702, waarmee de Britse kapitein-generaal zijn eerste veldtocht inleidde, op raad van x) Lamberty IV-386. 169

NIMH | 1959 | | pagina 195