Dat Heinsius het afbreken der onderhandelingen met lede ogen zag houdt niet in dat, nu de voortzetting van de oorlog onver mijdelijk was, hij die niet krachtig wilde voeren. Reeds tijdens Marlborough's verblijf in Den Haag had hij toegestemd in het versterken van alle Staatse compagnieën ruiterij met 8 ruiters per compagnie, terwijl Marlborough beloofde, bij zijn regering te be werken, dat een evenredig bedrag zou worden besteed aan uit breiding van de op Britse soldij staande infanterie. Bovendien werden in April, na de gebruikelijke onderhandelingen, troepen in gemeenschappelijke Brits-Nederlandse dienst genomen van Augus tus n van Saksen, die blij was, zijn krijgsvolk, dat door de onlangs met Karel xii gesloten wapenstilstand buiten emplooi was geraakt, een nuttige bestemming te kunnen geven1). Het waren 3 regimenten te paard en 4 te voet. Zoals steeds had het vaststellen van het krijgsplan aan de zijde der coalitie meer voeten in de aarde dan bij de tegenpartij. In hoofd trekken stond de rolverdeling desondanks reeds op het eind van het vorig jaar vast. Ongetwijfeld heeft zij tijdens het jongste verblijf van Marlborough hier te lande meer vaste vorm gekregen, voor zover zij althans van de zeemogendheden afhing. In Spanje zou een nieuwe poging worden ondernomen om aarts hertog Karel op de troon van Madrid te plaatsen. Meer dan ooit waren hiertoe thans geld en versterking der troepenmacht nodig. Aan de subsidiebetaling, waartoe de zeemogendheden volgens het met Pedro ii gesloten verdrag verplicht waren, en die de koning voortdurend reden tot maar al te gerechtvaardigde klachten had gegeven, zou thans beter de hand worden gehouden. Wat de troepen aangaat, zou de oorspronkelijk voor de landing in Frankrijk be stemde vloot van lord Rivers gebezigd worden om jooo man naar het Iberisch schiereiland over te brengen, waardoor de aldaar aanwezige strijdkrachten tot 30 000 man zouden worden opgevoerd. De bestemming der nieuwe troepen was Valencia. Koning Pedro 11 deed moeite om te verkrijgen dat zij in Lissabon zouden worden ontscheept, doch hoewel ook Galway hiervoor voelde, bleef het bij het aanvankelijk plan, om de mars naar Madrid van het koninkrijk Valencia uit te ondernemen. Hier toch was nog steeds het gros der verbonden strijdkrachten, hoewel sterk geslonken, bijeen. Vanuit Portugal zou de hoofdoperatie dan door een diversie worden ge steund. Op deze beslissing waren waarschijnlijk ook de bestaande V. 't Hoff nr. 475-, '78, '79, '82, '86 e.e.Murray 281R.v.St. 2098 (capitulatiën). 178

NIMH | 1959 | | pagina 204