Met het oog op deze sterkteverhouding wenste de koning - als gezegd - offensief optreden aan de Maas, d.i. tegen Hoey en Luik. La Mothe zou met 12 bataljons de Franse grens dekken aan de zijde van Vlaanderen, GacÈ met een korps aan de kant van Hene gouwen1). De vrees der Fransen voor een strategische overvalling werd niet bewaarheideerst een maand later zouden de twee legers geheel te velde en geconcentreerd zijn. Voor de zeemogendheden bestond er een zeer gegronde reden om de veldtocht niet voor half Mei te openende afwezigheid van de opperbevelhebber. Om deze te verklaren is enige uitweiding noodzakelijk. De Noorse oorlog en de politiek van Karel xii waren voor de geallieerde staatslieden steeds een punt van zorg geweest. Gedurig hadden zij er naar gestreefd, de Zweedse koning van alle bemoeienis met de Westeuropese zaken verre te houden, en tot nog toe had deze krijgshaftige vorst met de oorlog in Rusland, en ver volgens in Polen, voldoende emplooi gehad. In 1706 hadden de zaken echter een bedenkelijke wending genomen. In Februari van genoemd jaar versloeg Karel de Saksers bij Fraustadt. Daarop trok hij, met schending van keizerlijk grond gebied, door Silezië naar Saksen en sloeg zich met zijn geduchte legerscharen neer bij Alt-Ranstadt, niet ver van Leipzig. Reeds toen wekte zijn aanwezigheid in het hart van Europa bedenken aan de hoven der Grote Alliantie. Gezien s konings impulsieve en onberekenbare natuur geleek het kamp van Alt-Ranstadt een kruitmagazijn, waarvan men niet kon weten naar welke kant het zou springen. Dit werd er niet beter op, toen hij in September met Augustus ii van Saksen vrede sloot, waarbij deze van zijn aanspraken op de Poolse troon moest afzien. Tegen de verwachting namelijk maakte Karel geen aanstalten, uit Saksen te vertrekken, en zelfs bleef hij met zijn leger in Alt- Ranstadt overwinteren. Geheel Europa blikte van toen af met hoop of vrees naar de legerplaats van de jonge Zweden-koning. Wat be oogde deze met zijn verblijf in Saksen, en wat waren zijn verdere plannen Een inval in de erflanden van de Keizer, tegen wie Karel ver schillende grieven had, zou Oostenrijk al dadelijk als lid der Grote Alliantie hebben uitgeschakeld. Ook was het bekend, dat de Franse diplomatie zich inspande om Zweden, Frankrijks traditionele bond genoot, tenminste als vredesbemiddelaar voor zich te winnen, en in derdaad hield Karel in deze tijd de weegschaal van Europa in handen. Het plan van November 1706 bij Pelet VI-J82. I86

NIMH | 1959 | | pagina 212