aende wijsheyt, ende voorsichtigheyt van gemelte Heeren Gedepu teerden ende van den Heere Hertogh van Marlborough met advys ende overlegh van den Veltmaerschalck en van de Generaels die (zij) verder dienstich sullen oordeelen daerop te horen, gelaten wert, met de welcke soodanige mesures sullen nemen als enz.'. Zoals men ziet, is hier geen sprake van een verbod tot slag leveren, wel van een aanmaning tot voorzichtigheid. Vendome had verwacht, dat Marlborough op Nivelles zou marcheren. In dit geval wilde hij een 'inattaquabele' stelling innemen aan de kant van Gembloux. Reeds de 27e had hij daarom laten ver kennen in de richting van Sombreffede 2 8e verplaatste hij het leger naar een kamp tussen Villers en Ligny, in zeer open land, waar zijn talrijke cavalerie zonodig tot haar recht zou kunnen komen. Het geallieerde leger trok de 31e van Diegem naar Terbanck, en kampeerde tussen Neerijssche en Leuven achter de Dyle; 1 Juni werd de beweging voortgezet, en een kamp betrokken tussen Meldert en Hoegaarden, ten Zuidwesten van Tienen. De 2e ant woordde Vendome door de geallieerden ongeveer halverwege tegemoet te komen en zijn kamp op te slaan ten Noorden van Gembloux, de linkervleugel bij Noirmont aangeleund aan een zij riviertje van de Dyle, de rechter bij Cinq-Etoiles aan het grote bos van Perwez. Deze positie scheen te wijzen op een op handen zijnd beleg van Hoey. Marlborough, die drie dagen tevoren nog verzekerd had, niets te willen riskeren, achtte het nu dienstig, een andere toon aan te slaan. 'By the march of the enemy to Perrois (Perwez) it lookes as if thay despared of gaining Bruxelles and it is said that the siege of Huy is resolved, but I hope you will be of opinion that this army aught never to suffer such an affront'Hij vertrouwt, 'with the blessing of God' de vijand te zullen verslaan, aldus schrijft hij 2 Juni aan de raadpensionaris. Heinsius, blijkbaar verwonderd over de omzwaai, antwoordt de 4e: 'J'ay receu celle que V. A. m'a fait l'honneur de m'escrire le 2 de ce mois, par laquelle je voye que les affaires changent de jour en jour, par quoy vous pouvés bien croire que nous, qui ne sommes pas sur le lieu n'y ne pouvons pas s^avoir toutes les cir cumstances, n'en pouvons pas aus(s)i juger juste. Nousaurons par con tinuation une conférence ce soir sur ce sujet et je ne doute pas que les deputes de l'Estat seront instruits des sentiments de l'Estat'. Het gevolg van deze beraadslaging is blijkbaar de 'Nader resolutie' van 4 Juni, genomen op de tijding van 's vijands komst te Perwez en het eventuele beleg van Hoey. Hierbij werd aan de gedeputeerden 198

NIMH | 1959 | | pagina 224