dan ook de 28e om nadere 'elucidatie'. De Staten stelden het ver zoek 30 Juli in handen van de commissie voor buitenlandse zaken, die blijkbaar spoedig met haar rapport gereed was, want reeds de 31e volgde de resolutie der Staten-Generaal. Zij besliste evenwel niets, doch liet de zaak over aan Marlborough en de gedeputeerden; zij moesten enerzijds oppassen voor 'al te groote scrupuleusheyt' en anderzijds de 'voorzichtigheyt' in recommandatie houden. Toen nu in het leger bericht werd ontvangen van het derde door Vendome afgezonden detachement, achtte Marlborough de tijd gekomen om tot een nieuwe operatie over te gaan. De gedepu teerden hechtten hieraan hun goedkeuring, en gaven de 8e en 9e Augustus kennis van het beslotene aan Heinsius en de Staten. De ne namen dezen daarop een secrete resolutie, waarvan de quintessence was, 'dat de veranderingen, tzedert H. H. M. laatste resolutie gevallen, wel wat meerder resolutheyt permitteren', en dat H. H. M. de jongste besluiten der gedeputeerden 'haer lieten welgevallen ende approbeerden' Toen de2!e resolutie de gedeputeerden bereikte, was het leger reeds volop in beweging. De 6e Augustus kreeg Marlborough kennis van het laatste door Vendome afgezonden detachement; reeds de volgende dag gaf hij bevel tot het slaan van een brug over de Dyle bij Heverlee, ten Zuiden van Leuven. Zij moest dienen om de bagage tot nader order naar Brussel te kunnen zenden. Het plan dat de hertog had gevormd, wasdoor een snelle mars naar de kant van Bergen de vijand van de kust afsnijden en hem zodoende tot het opbreken van zijn kamp en teruggaan achter de linies te dwingen. Zou Vendome trachten, gelijk te voorzien was, zich door een mars op Bergen aan de af snijding te onttrekken, dan bestond er goede kans, hem tijdens deze mars te overvallen. Bepaald werd, dat de artillerie de Dyle zou passeren bij St. Joris- weert, het leger bij Florival. Daar, gelijk een blik op de kaart aan toont, Vendome dichter bij Bergen stond dan de tegenpartij, kon slechts een snelle en onverwacht ingezette mars deze de voor het doel vereiste voorsprong verschaffen. Om de vijand in de waan te brengen, dat het een aanval op het kamp van Gembloux gold, deed Marlborough een korps van 2000 ruiters vooruit gaan naar Tourinnes-les-Ordons, op een half uur afstand van het vijandelijk kamp. Inderdaad verwachtte de maarschalk een aanval en nam hij de in Seer. Res. St.Gl. 30, 31 Juli, 11 Aug. 1707 (St.Gl. 23^2). 202

NIMH | 1959 | | pagina 228