bevel van de bekwame generaal Albergotti. Tegen de achter heggen en struiken opgestelde Franse grenadiers en dragonders kon de cavalerie der bondgenoten slechts langzaam, en niet zonder enige verliezen te lijden, vooruit komen. Na de achtervolging een klein uur gaans te hebben voortgezet - van Vanderbeeck tot de abdij van Olive - werd het gevecht afgebroken en keerde Tilly's detachement naar het kamp bij Arquennes terug. Intussen was Vendome in aan vankelijk Zuidwestelijke richting teruggetrokken. Met het oog op de mogelijkheid van een slag liet hij de hoofdmacht een stelling innemen ten Noorden van de Haine, met de rechtervleugel aan geleund aan de rivier, de linker bij La Louvière. Na hier tot 2 uur des middags te hebben gewacht zette hij de mars in Westelijke richting voort, en kampeerde des avonds met de rechtervleugel bij Gottig- nies, de linker voorbij St. Denis. Voor de geallieerden was het een verloren dagde vijand had een voorsprong verkregen, die alle kans, om vóór hem het kamp van Cambron te bereiken, uitsloot. Goslinga besluit zijn verhaal over deze dag met: 'II est sur que le Due de Vendome hazarda ce jour la l'armèe de France, et le Due negligea 1'occasion de gagner une victoire glorieuse et sure: mais voila 1 effet du Gouvernement des Pais Bas manqué'. Knoop, die het geval bespreekt in zijn verhandeling 'Sicco van Goslinga', is hier niet zo zeker van als de Friese gedeputeerde; 'men kan', zo zegt de generaal 'dergelijke zaken niet op een afstand beoordelen'. Gezien het zeer geaccidenteerde terrein, waardoor de aanvallende partij haar opmars zou moeten verrichten en de toenmalige gewoonte om slechts in een open vlakte slag te leveren, zouden wij geneigd zijn, het verklaarbaar te achten, dat Marlborough, nu de cavalerie haar achtervolging reeds wegens terreinmoeilijkheden had moeten op geven, niet tot een 'generaal engagement' overging. Anders staat het o. i. met de insgelijks door Goslinga becritiseerde handelwijze, naar het kamp van Arquennes terug te keren en de verdere dag werkeloos door te brengen. Men mag de vraag stellen, of het leger niet door had kunnen marcheren b.v. naar Soignies. Daar het vrijwel zeker was, dat Vendome het kamp van Cambron zou trachten te bereiken, zou er dan misschien kans zijn geweest, hem tussen St. Denis en Lens tot een slag te dwingen, ondersteld althans dat zulks in Marlborough's bedoeling lag. Zondag de 14e gingen beide partijen bij het aanbreken van de dag op mars, doch thans onder een erbarmelijke stortregen. Goslinga spreekt van 'une des plus furieuses pluies que j'ai jamais vue. II ne s'est jamais vu une pareille marche; tout le monde s'en souvient 20 5

NIMH | 1959 | | pagina 231