tieve kampen waren aangeland, hield het slechte weer aan; het maakte de wegen onbruikbaar en weerhield de tegenstanders van enige actie. Goslinga heeft hier een enigszins andere kijk op 'nous crümes schrijft hij 'de marcher le 3e ou le 4e jour, mais quelques jours un peu pluvieux fournirent au Due le prétexte de rester quatorze ou i£ jours dans ce camp' 1). Reeds de 18e Augustus bericht Ouwerkerk, dat de Fransen al twee of drie maal hun kamp hadden veranderd om beter terrein te vinden voor 'de ongemacken van het slegte weer'voor hen was er dus al evenmin reden, afgezien nog van andere motieven, om tot enige actie over te gaan. De Fransen betrokken in deze tijd hun levensmiddelen uit Doornik. Een blik op de kaart doet zien, dat Ath in de onmiddellijke nabijheid van deze aanvoerweg is gelegen. Hierheen zond Ouwer kerk dan ook 1 30 huzaren, om de vijand zowel in zijn aanvoer als bij het fourageren te 'incommoderen'. Als tegenmaatregel zond deze enige troepen naar het halverwege op de genoemde verbindingsweg gelegen Leuze. De 21e was een belangrijke dag in het leven van Johan Willem Friso. De 4e had de prins de leeftijd van twintig jaar bereikt, en in het begin der maand aan de Staten-Generaal verzocht, overeen komstig de resolutie van 11 April 1704, tot effectief generaal der infanterie te worden aangesteld. Na gunstige beslissing der Staten werd hij daarop de 21e door Ouwerkerk en de gedeputeerden met de gewone formaliteiten in de genoemde waardigheid bevestigd. Zijn installatie en beëdiging als erfstadhouder en kapitein- generaal van Friesland hadden de 22e November te Leeuwarden plaats, nadat hij de 18e in de Lriese hoofdstad was teruggekeerd. Van weerskanten bleven de partijgangers actief; zo werd de 2 3e Augustus de kwartiermeester-generaal Ivoy, die toezicht hield op het aanleggen van wegen, door een vijandelijke partij gevangen genomen. De 29e bericht Marlborough, dat de geallieerde partij gangers de laatste drie dagen bijna 200 gevangenen hadden gemaakt, 'besides a great many that were killed on the spot', dezelfde dag erkent hij echter in een andere brief: 'les partis ennemis rodent fort aux environs de l'armée, et nous en avons pris quelques-uns' a). Omstreeks de 2 ge begon het weer op te klaren, zodat men er aan kon gaan denken, door een nieuwe operatie de vijand uit zijn kamp te manoeuvreren. Dat deze stand zou houden, was niet aan nemelijk; hij had intussen zijn grote bagage reeds achterwaarts ge- Mémoires p. 40. 2) Ouwerkerk a.d. St.Gl. 18, 22, 2£ Augustus (liassen lopende St.Gl. 1707); Murray III-537, £40. 208

NIMH | 1959 | | pagina 234