zonden, en detachementen naar Namen en Charleroi gedirigeerd; het laatste mocht als een teken gelden, dat hij zeker geen slag zou accepteren. De 31e Augustus brak het Engels-Staatse leger op, nadat de grote bagage de vorige dag naar Ghislengien was gezonden. Des namiddags werd een kamp betrokken niet ver van Ath, met de rechtervleugel tegen de Dender bij Isières, de linker te Gondrignies. De vijand had blijkbaar lont geroken, want hij was reeds in de voorafgaande nacht opgebroken en marcheerde 'met veel confusie' achterwaarts naar Antoing aan de Schelde, een uur ten Zuiden van Doornik. De geallieerden hadden thans de baan vrij voor een beleg van Bergen, wat dan ook een punt van bespreking uitmaakte. Elet af- springen van een dergelijk plan krijgen meestal de gedeputeerden op hun zondenregister, doch in dit geval is het wederom Goslinga, die als aanklager optreedt. 'Mais notre chef', zegt hij, 'sut si bien étaler les difficultés qui se rencontroient dans cette entreprise (quoique au dire des connoisseurs tres surmontables) que cette proposition fut rejettée'. Als bezwaren worden genoemdhet vervoer van het geschut en het gevorderde seizoen, ongeveer dezelfde waarom de gedepu teerden het vorig jaar het beleg hadden ontradenhet had hun toen het verwijt van kleinzielige bangheid bezorgd, hoewel het seizoen toen ruim een maand verder was gevorderd dan thans. 'De l'autre coté', vervolgt de gedeputeerde, 'le Due apres 1 entreprise de Toulon echouée, n'avait plus les mains (comme il avait prétexté auparavant) liées: mais on eut beau prêcher, il n ecouta pas, et il fut resolu qu'on passeroit l'Escaut pour prendre le camp de Bossu, pres du pont d'Epiere, et feroit comme on dit la guerre a l'oeil'. De reden, die de hertog had om niet tot het beleg over te gaan, en die Goslinga niet noemt, schrijft hij de 29e aan Heinsius: 'We are certainly stronger then the enemy, but far from such a superiority as might incorage us to make a siege, unless thay should be obliged to make a new detachement, of which I do not see any liklyhood'. De kans er op was inderdaad niet groot, nu juist in deze dagen bekend werd, dat het beleg van Toulon was opgebroken1). Men besloot dus, een kamp te betrekken op de linker Schelde- oever bij Helchin (Goslinga spreekt van Bossu, dat iets Noorde- l) Murray III-J42 vlg.Goslinga, Mem8 40, 41V. 't Hoff £60. 209

NIMH | 1959 | | pagina 235