dan zijn plan was geweest. De 29e verliet hij de stad; de 3e Novem ber was hij wederom in Den Haag Het leger had de tweede helft van October nog in het kamp van Asch doorgebracht. In de laatste dagen der maand zochten de troepen echter de diverse garnizoenen opde 31e vertrokken de laatste af delingen naar de winterkwartieren. Evenals het vorig jaar kwamen de Engelsen en Denen in Vlaan deren; de Hollandse troepen voornamelijk in Brabant, de Duitsers tussen Maas en Rijn. Zijnerzijds was Vendome, nadat de geallieerden het kamp van Helchin hadden verlaten, eveneens begonnen met geleidelijk aan onderdelen weg te zenden. De keurvorst begaf zich de 13e October naar Bergen, zijn gewone winterverblijf; de 20e waren geen troepen meer gekampeerd. Het Maison du Roy en een deel der cavalerie keerden naar Frankrijk terug. Overigens overwinterden de meeste troepen in Frans Vlaanderen en Artois, de Spaanse in Henegouwen, de Keulse tussen Maas en Sambre, de Beierse in Luxemburg en langs de SaarV endome bleef nog tot 2 November aan de grenzeneerst na het definitief uiteengaan van de tegenpartij keerde hij naar het hof terug. De veldtocht van 1707 was hiermee geëindigd. Geen van beide partijen had enig voordeel behaald. Vendome kon op het verloop ten slotte met meer voldoening terugzien dan zijn tegenstander. Voor het moreel der Franse troepen was het niet zonder betekenis, dat de tegenpartij noch tot de aanval, noch tot een beleg had kunnen besluiten en eenmaal zelfs tot een weinig glorieuze terugtocht was gedwongen, terwijl de Fransen gedurende het grootste deel van het seizoen op vijandelijk gebied hadden gestaan. Het voornaamste wat Lodewijk xiv zich dit jaar ten doel had gesteld, had de maarschalk hiermee inderdaad bereikt, zij het ook dat de doelstelling ditmaal wel zeer bescheiden mocht heten. SPANJE EN PORTUGAL. SLAG BIJ ALMANSA Wat het Pyrenees schiereiland aangaat, liet de toestand bij het begin van 1707 zich heel wat minder gunstig aanzien dan een jaar tevoren. De grote meerderheid van het Spaanse volk had duidelijk HOOFDSTUK V Murray 621, 633. 213

NIMH | 1959 | | pagina 239