vertogen van Stanhope echter deden ten slotte toch tot de mars naar Madrid besluiten, met dien verstande echter, dat zij van Aragon uit zou worden ondernomen. Het grote bezwaar was echter, dat het gros der strijdkrachten nu eenmaal ten Zuiden van Valencia stond, en zich dus een lange en bezwaarlijke omweg zou moeten getroosten, en voorts, dat men vooraf in de veiligheid van Valencia diende te voor zien1). Om deze redenen werd besloten, zeer vroegtijdig, begin April reeds, te velde te gaan, zich van enige grensvestingen te verzekeren, de voorraden, welke de vijand hier had opgelegd, buit te maken, en de grensstreek zoveel doenlijk van levensmiddelen te ontbloten. Eventuele vijandelijke strijdkrachten zou men, eer zij versterking konden ontvangen, zo mogelijk aanvallen en verslaan. Was aldus het koninkrijk Valencia beveiligd, dan zou het leger zich over Teruel en Calatayud met de troepen van aartshertog Karel verenigen en naar Madrid oprukken. Het schijnt moeilijk te ontkennen, dat dit krijgsplan aan grote tweeslachtigheid lijdtgevolg van het streven naar twee schier on verenigbare doeleinden: het beveiligen van het koninkrijk Valencia en de opmars vanuit Aragon. Feitelijk was het gegrond op de afwe zigheid van enigszins sterke vijandelijke strijdkrachten. Zou men Valencia eenmaal hebben verlaten, dan was het zeer de vraag of deze zich door de genomen maatregelen van een aanval zouden laten weerhouden. Zou men slag leveren en de overwinning behalen, dan zou de omweg over Aragon waarschijnlijk achterwege kunnen blijven. Bleef de vijand de slag ontwijken, doch het leger op de voet volgen, dan zou vermoedelijk van de mars naar Aragon weinig te recht komen, en men zou, wilde men het koninkrijk Valencia niet geheel prijs geven, gedwongen zijn, hier te blijven. Het plan, zoals het was opgevat, was dus slechts uitvoerbaar indien men, eer de vijand zijn troepen had kunnen bijeenbrengen, een grote voorsprong bij de mars naar Aragon had kunnen bekomen, doch gezien de ge duchte afstanden lijkt dit weinig waarschijnlijk. In alle gevallen was de kans groot, dat de strijd in het Zuiden zou worden uitgevochten, gelijk zich ook metterdaad heeft voorgedaan. In de tweede week van Februari ontvingen de bondgenoten een even welkome als noodzakelijke versterking. De vloot van Rivers, die oorspronkelijk voor de landing aan de Charente bestemd was geweest en ingevolge veranderde orders te Fissabon had overwin terd, zette te Alicante de meegebrachte troepen aan land, ter sterkte Het veldtochtsplan bij Lamberty IV-J73id. De Vooght van Rynevelt I-247. Friesheim aan Heinsius, Xativa 2 April 1707 (Heins. arch. 1184, zie Bijlage 31). 2 16

NIMH | 1959 | | pagina 242