zamelpunt het ver achterwaarts liggende San Clemente, later Chin chilla, en nam intussen maatregelen om zo spoedig en zo goed mogelijk in de verpleging te voorzien. De dekking dezer concen tratie was toevertrouwd aan de luit.-generaal d'Asfeld, die tijdens de winterkwartieren met een detachement van 4 bataljons en 1 c; eskadrons te Yecla lag. Het korps van de generaal Hessy, die met 10 bataljons en 8 eskadrons te Orihuela de grenzen van Murcia dekte, werd,met achterlating van slechts één bataljon in het kasteel, bij het hoofdleger aangetrokken. Toen de geallieerden hun opmars begonnen, bevond Berwick zich met een veertigtal eskadrons te Montalegre. Kleine bezettingen lagen in de grensplaatsen Villena en Jumilla1). De 11 e April verlieten de geallieerden het kamp van Fuente la Higuera in de hoop, met Berwick slaags te kunnen raken, nu deze het gros zijner troepen nog niet bijeen had. In drie colonnes mar cheerden zij die dag naar Caudete. Hier gaf Galway de ordre de bataille uit. Hierbij was, om de gevoeligheid der Portugezen te ontzien, aan deze de rechtervleugel toebedeeld. De Hollanders be zetten het centrum, de Engelsen de linkervleugel. Groot was de ontevredenheid hierover bij de Engelsen; volgens een hunner be richtgevers had Galway niet meer of minder dan de galg verdiend. De 12e werd de mars voortgezet naar Yecla, welke plaats men des avonds bereikte. Asfeld was in de nacht tevoren teruggetrokken naar Montalegre, waar hij zich bij Berwick aansloot. Een aanzien lijke voorraad fourage en leeftocht viel de bondgenoten in handen, een zaak, des te meer welkom omdat ook hun eigen magazijnen niet te ruim waren voorzien. Des avonds van de 13e werden met de taptoe de tenten gestreken, en de mars voortgezet naar Montalegre, 2g km ten Noordwesten van Yecla, in de hoop, de vijand in zijn kamp te kunnen overvallen. De zware bagage, behalve de tenten, werd achtergelaten. In de morgenschemering bij 's vijands legerplaats aangekomen, bleek dat Berwick de wijste partij had gekozen en was teruggegaan naar Pétrola. De stad was verlaten; ook hier werden voorraden koren en fourage buit gemaakt, die echter niet opwogen tegen de teleur stelling wegens het uitblijven van de gezochte beslissing. Berwick zette zijn terugtocht voort naar Chinchilla; de gealli eerden schijnen nog verder gerukt te zijn tot Pétrolahet was echter duidelijk dat de vijand zich voorlopig niet tot een slag zou laten bewegen. In het geallieerde kamp gingen thans stemmen op, geen Berwick I, 385, 386, 389; 'Historia de Almansa' p. 94. 219

NIMH | 1959 | | pagina 245