bijna in het oude Gallië verplaatst. Een niet minder helder licht op de maatschappelijke nood werpt Vaubans in 1707 verschenen 'Pro jet d'une dime royale', evenals de in deze jaren uitkomende econo mische geschriften van Boisguillebert, een voorloper der Physio- craten. Geen wonder, dat Frankrijk reeds in deze tijd naar vrede snakte. Men was hier reeds verzoend met de gedachte, dat Philips van An- jou zijn fortuin elders zou moeten zoeken dan op de troon van Spanje. d'Alegre ging in Den Haag door met zijn machinaties, tot ergernis van de Britse regering en van de Keizerlijke en Duitse ge zanten. Het liep tot Maart aan vóór hij, op herhaald aandringen van Marlborough, de overtocht naar Engeland, die hij onder allerlei voorwendsels had weten te verschuiven, moest aanvaarden 1). In de Verenigde Provinciën zowel als in Engeland waren de lei dende kringen thans vast besloten, de oorlog met kracht voort te zetten. De oorlogsmoeheid aan Franse zijde, die de geallieerden uit den aard der zaak niet onbekend was gebleven, wettigde de hoop, de strijd binnen niet te lange tijd tot een voorspoedig einde te brengen. In Engeland wonnen de sterk voor de oorlog gestemde Whigs in deze tijd zienderogen aan kracht en invloed. Bij de verkie zingen in Juni van het vorig jaar hadden zij, zo niet de meerderheid behaald, dan toch hun Zetelaantal sterk zien toenemen, ten koste van de High Tories. Hoe de massa des volks in de Republiek eigen lijk tegenover de voortzetting van de oorlog stond, is bij gebreke van organen der openbare mening, niet gemakkelijk vast te stellen. Hoge belastingen, handelsbelemmering en het opkomende gevoel, van in het Engelse kielzog te geraken konden echter niet nalaten, een stemming te verwekken, die men het tegengestelde van oorlog zuchtig kan noemen. Als een symptoom ervan kan misschien gelden dat het volk in Rotterdam met geweld enige gepreste Engelse recru- ten bevrijdde 2). Tot recht begrip van de eerstvolgende hoofdstuk ken diene thans een vluchtige schets van de toestand en de Franse plannen op de verschillende fronten 3). Frankrijk zou dit jaar met acht legers opereren, aan welke de vol gende taken waren toegedacht In de Nederlanden voerde wederom Villeroy het bevel, nomi naal onder de keurvorst van Beieren. Hij zpu beginnen met het beleg van Leeuw en verder naar omstandigheden handelen. Hij zou een s G. G. Vreede, 'Correspondance Diplomatique et Militaire du Due de Marlborough enz'. Amster dam 18^0, 2 vlg, 10; Lamberty IV-39Murray II-420, '21, '27. 2) Vreede, Corr., 14. 3) Pelet VI-4 vlg.

NIMH | 1959 | | pagina 25