VERDERE KRIJGSBEDRIJVENBELEG VAN LERIDA De slag bij Almansa betekent een keerpunt in de krijg op het Iberisch schiereiland. De geallieerden zijn de gevolgen dezer neder laag niet meer te boven gekomen. De vraag doet zich voor, of zij de troepen- en geldverslindende oorlog in Spanje niet op een of andere wijze hadden kunnen be ëindigen. De Spaanse oorlog was echter een prestigezaak geworden zij zouden tegenover geheel Europa hun nederlaag hebben erkend. De bondgenoten waren enigszins in de zelfde positie als Napoleon, toen hij zich eenmaal in het Spaanse wespennest had gestoken. Weliswaar hield de strijd in Spanje ook Franse strijdkrachten vast, doch bij de langdurige en kostbare zeetransporten was de oorlog voor de geallieerden een veel zwaardere belasting dan voor de tegenpartij De met de vloot van Rivers en met menige andere opgedane ervaringen spraken in dit opzicht een duidelijke taal 2). De eerste indruk van de nederlaag bij Almansa was verpletterend. Drimborn schreef reeds de 27e April: 'C'est un mal sans remède, et je la regarde comme la ruine des affaires', en Friesheim berichtte in de eerste ontsteltenis van de infanterie: 'la cavallerie des ennemis l'a tout passée par l'epée sans que personne ne soit échappé que fort peu Reeds dadelijk stond bij hem vast, dat men met het over schot van het leger naar Tortosa zou moeten aftrekken, dus het koninkrijk Valencia prijs geven. Gelukkig kan men er staat op maken, dat van troepen, die in de verhalen als 'vernietigd' worden vermeld, zich meestal nog een vrij groot deel langs allerlei wegen weet te redden. Ook thans was dit het geval, maar niettemin was de toestand droevig. Voorlopig waren Jativa en Alcira de voornaamste ver zamelpunten der vluchtelingen. Om de aftocht te dekken en mis schien Valencia nog enige tijd te behouden lieten de geallieerde legerhoofden in beide plaatsen enig garnizoen achter, n.l. in Jativa 300 Staatsen en»£oo Engelsen, in Alcira 240 Staatsen, w.o. 160 van het nog gave regiment van Friesheim en 300 Engelsen 2). Deze garnizoenen hebben zich nog lang kunnen handhaven, doch HOOFDSTUK VI Over de bezwaren van de oorlog in Spanje, in vergelijking met die in de Nederlanden: V. Ryne- velt II, p. 174-179 2) Friesheim aan Fagel, Tortosa 16 Mei 1707 (St.Gl. 6811). 232

NIMH | 1959 | | pagina 260