kasteel terug, en de burgers, van wie reeds velen waren gesneuveld, legden de wapens neer. Als afschrikwekkend voorbeeld werd de gehele stad, kerken en kloosters en een i go tal huizen uitgezonderd, verbrand. De bevolking werd het onherbergzame Castilië ingezon den, met verbod om ooit weer in het land terug te keren. De generaal-majoor Mahony bleef met enige troepen het kasteel insluiten. Het capituleerde wegens gebrek aan mondvoorraad om streeks begin Juni, tegen aftocht der bezetting naar Catalonië, en belofte van in 3 maanden niet te dienen. De 12e Juni capituleerde Alcira op gelijke voorwaarden. Volgens een niet ongebruikelijke truc werden de verdedigers, evenals die van Jativa, tegen de capitulatievoorwaarden met een nodeloos grote omweg naar Catalonië geëscorteerd, om het gebruik dier troepen zo lang mogelijk te verhinderen. De geallieerde generaals protesteer den en dreigden met represailles in de Nederlanden, doch Berwick antwoordde, dat hij recht had tot zijn handelwijze, omdat het tegendeel niet bij de capitulatie was vastgelegd. De voorspoed van Asfeld eindigde voorlopig voor Denia, waarvan hij het beleg, na drie afgeslagen bestormingen en verlies van veel volk, de 22e Juli moest opbreken. Denia en Alicante bleven voor- lopig nog vast in handen der zeemogendheden1). De belangrijkste krijgsverrichtingen zouden echter in Aragon en Catalonië voorvallen. Het deerlijk overschot van het leger van Galway en Das Minas bereikte, zonder krachtig achtervolgd te zijn, de 1 $e Mei de Ebro bij Tortosa, waar het op de Noordelijke oever overging. Hier waren intussen ook de recruten aangekomen, die, met de voor het beleg van Toulon bestemde vloot onder Van der Goes en Byng meegekomen, juist vóór de slag te Alicante aan land waren gezet, doch onmiddellijk weer ingescheept waren om, nevens de in Denia en Valencia aan boord genomen zieken en Te- wonden, naar Tortosa te worden vervoerd 2). De geallieerden waren hier voorlopig veilig, daar de vijand welis waar de 2 ge met zijn voorhoede voor Tortosa verscheen, doch niet in het bezit was van pontons om de rivier over te steken. Van de troepen van Karel iii bevond zich, toen de slag bij Almansa voorviel, een deel in de omgeving van Saragossa en Cala- tayud, welke plaatsen als basis voor de opmars naar Madrid waren gedacht. Daar ook het leger van Galway en Das Minas, hier, volgens het operatieplan, werd verwacht, werd het regiment 234 Krijgsverrichtingen aan Franse zijde: Berwick, Mém. I-396 vlg.Eur. Mere. 287 vlg. Ouincv V-410 vlg. 1 2) De Jonge, Zeewezen IV p. 4.

NIMH | 1959 | | pagina 262