Omstreeks de 18e Juli trok d'Arennes, met behulp van op de Ebro verzamelde vaartuigen, over de Segre, beneden het vereni gingspunt met de Cinca, en maakte hij zich meester van La Granja. Vervolgens werd een brug over de rivier geslagen. De geallieerden gingen met enige overhaasting, zodat zij er een tweetal kanonnen bij inschoten, terug op Lerida, en voorts op het 3^ km Oostelijker gelegen Bellpuig. De regimenten van St. Amand en Friesheim, benevens twee Portugese, kwamen in Tarragona; die van Leefdael en Noyelles, tezamen met drie Engelse en een Portugees, in Lerida. Tortosa bleef bezet door de resten van de bij Almansa ver slagen regimenten, zowel Engelse als Hollandse, samen ongeveer een 1300 man. Steunende op deze vestingen hoopten de bond genoten tijd te winnen tot de aankomst van versterkingen uit Italië of elders. Intussen was de tijd aangebroken waarin de felle zon een woord gaat meespreken. Friesheim beschrijft 21 Juli de hitte als 'soo excessief, dat menschen en beesten creveren'. De laatst overge komen dragonderpaarden, waarvan er reeds honderden op de over tocht verloren waren gegaan, gingen 'alle tot niet'hij raadt ook af, Hollandse paarden naar Spanje te zenden, daar zij met het inheemse voer niet konden 'subsisteren'. Anderzijds waren echter de 'honsdagen' de geallieerden ten voordeel. De noodzaak van het betrekken van verversingskwartieren bewoog de vijand, die reeds begonnen was met in de vlakte van Urgel te fourageren, over de Segre terug te gaan. Zijn hoofdkwartier bleef gevestigd te Balaguer, aan de Segre ten N.O. van Lerida, dat min of meer in de toestand van blokkade verkeerde. Van een beleg kon echter voorlopig niets komen. Ook Noailles staakte zijn krijgsbedrijven en betrok kantonnementen ten Noorden van de Fluvia1). De zomerhitte belette de Fransen evenwel niet, Monzon, het laatste steunpunt aan de Cinca, in te nemen, hetgeen geschiedde door Legal met 12 bataljons en g regimenten cavalerie. De stad werd niet verdedigd; in het zeer sterke kasteel lagen 230 man, waarvan 1 jo Hollanders van de regimenten St. Amand en Leefdael onder de kapitein Reck van Mulhuysen de rest bestond uit Aragonese miquelets. Erkend moet worden, dat de verdedigers hier zeer zijn te kort geschoten, gelijk uit het volgende zal blijken. Het kasteel was slechts aan één zijde te benaderen; het geschut diende te worden opgesteld op een steile heuvel, genaamd Santa x) Friesheim a.d. St.Gl., Bellpuig 21 Juli 1707 (St.Gl. 3919); Noyelles a.d. R.v.St., Gerona 30 Juli (R.v.St. 671). 238

NIMH | 1959 | | pagina 266