minder passieve gedragslijn volgen dan de vorige jaren en zonder be paald de slag te zoeken, tonen, dat hij hem desnoods wilde aan vaarden. Aan de Bovenrijn commandeerde Villars, die de prins van Baden tegenover zich had. Hij had opdracht, de operaties vroegtijdig te beginnen met een verrassende aanval op de linies van de Moder, het fort Louis, dat geblokkeerd werd, te ontzetten en Hagenau in te nemen. Marsin zou met een uit de Nederlanden afkomstig korps een demonstratie houden tegen Trarbach aan de Moezel, vervolgens Villars bij zijn aanval ondersteunen, bij welslagen dadelijk naar de Nederlanden terugkeren en zich weder onder de bevelen van Ville- roy stellen. Vend ome zou in Italië eveneens vroegtijdig de veldtocht openen met een aanval op de kwartieren der Keizerlijken in Trentino en zich vervolgens bepalen tot het dekken van het beleg van Turijn, dat door een afzonderlijk leger onder de hertog van la Feuillade zou worden ondernomen. Gelukte de inneming, dan kon men de oorlog in Piëmont als geëindigd beschouwen, en was Frankrijk meester van Noord-Italië tot aan de Etsch. Hier stond dus veel op het spel. In Spanje zou door de inneming van Barcelona een einde worden gemaakt aan de opstand in Catalonië en Valencia. Met dit beleg zou Philips van Anjou zich persoonlijk belasten, met bijstand van zijn onderbevelhebber TessÈ, en aan de zeezijde van een te Toulon uitge ruste vloot onder de graaf van Toulouse. Ook hier zouden de ope raties vroeg in het jaar beginnen, en reeds in Januari begaven de Franse troepen zich uit de Zuidelijke garnizoenen naar het oorlogs terrein. De hertog van Noailles zou met een leger in Roussillon post vatten, beletten dat de opstand uit Catalonië naar Zuid-Frank rijk oversloeg, de aanvoer voor het beleg van Barcelona verzorgen en zich zo nodig met TessÉ verenigen. Berwick zou de grens van Portugal bewaken en een of andere diversie trachten te doen ten einde een eventueel ontzet van Barce lona tegen te gaan. Het was ongetwijfeld goed gezien, vroegtijdig te velde te komen; zowel Vend óme als Villars boekten op deze wijze een overwinning, en het scheelde maar weinig of ook Barcelona had voor de legers der twee kronen moeten bukken. Zonderling is daarentegen de op dracht aan Marsin, die een moeizame mars van een 270 km hemels breed door bergachtig terrein moest maken om het offensief van Villars op gang te helpen en dan dadelijk terug te keren. Op het verloop der operatiën komen wij echter t.z.t. nog terug. 6

NIMH | 1959 | | pagina 26