te Tarragona. Na hier enige dagen vertoefd te hebben, werden zij ingescheept en naar Mataro vervoerd, een kuststadje vier uur ten Noorden van Barcelona, waar zij verder de winter zouden door brengen. Zij werden bij de burgers 'zeer wel gehuisvest, en een ieder was doende, om zijn half uitgedroogt en verhongert lichaam te koesteren en goet te doen'. Alleen werden thans velen van de weeromstuit ziek, zo ook Van Rynevelt die enige weken zwaar te lijden had van 'een gedurig zweeten, of d'Engelse zweetziekten' Het scheelde niet veel of hij was er aan bezweken, maar herstelde nog op het kantje. De nabijheid van Barcelona met zijn vele bezienswaardigheden droeg er mede toe bij om onze kranige soldaten een aangename winter te bezorgen. De twee andere Staatse regimenten voetvolk, Friesheim en St. Amand, kwamen in Tortosa, de ruiterij in de omstreken van Vich. De vijand betrok, na het achterlaten van een sterke bezetting in Lerida, winterkwartieren in Aragon en Valencia. Noyelles verdeelde, volgens bevel van de Staten-Generaal, het overschot van de zeven bij Almansa in gevecht geweest zijnde regi menten in de vier overige, terwijl de regimenten mariniers van St. Amand en Leefdael van elk twee bataljons op één werden terug gebracht. De bataljons kwamen hierdoor weer op om en bij de 4£o man, nadat reeds eerder de in April aangekomen recruten waren ingelijfd. Zo waren dus thans een kleine 2ooo man Staatse infanterie in Spanje 1). De geallieerde regeringen zagen de noodzakelijkheid in van krachtige maatregelen, wilden zij de zaak niet geheel zien verlopen. Met toestemming van de keurvorst van de Palts zouden 7000 man Paltsische troepen uit Italië op kosten der zeemogendheden, in wier soldij zij reeds stonden, naar Catalonië worden overgebracht. Het waren 4 bataljons en 8 eskadrons op Staatse- en 2 bataljons op Engelse soldij. Voorts nam Engeland een aantal keizerlijke bataljons en eskadrons en enige Italiaanse troepen in zijn betaling over, eveneens met bestemming voor Spanje, zodat, al kwamen deze troepen ook niet tijdig genoeg om Lerida te ontzetten, zoals men V. Rynevelt 1-286, 287. In Februari 1708 was de sterkte der Hollandse troepen als volgt: Infanterie Cavalerie en dragonders Noyelles 410 Drimborn 247 Friesheim 482 Mattha 364 St. Amand 607 Schlippenbach 349 Leefdael 444 >943 960 (Heinsius-archief 2238). 2 £1

NIMH | 1959 | | pagina 281