gehoopt had, althans in 1708 een krachtige versterking kon worden tegemoet gezien. Intussen had Stanhope van de verlegenheid, waarin de Habs- burgse pretendent zich bevond, gebruik gemaakt om, buiten mede weten van de staatslieden der Republiek, een voordelig handels- tractaat met de - naar men hoopte - toekomstige Spaanse koning te sluiten. In een geheim artikel werd reeds in beginsel tot de oprichting van een Brits-Spaanse maatschappij voor de handel op de Amerikaanse bezittingen besloten. Ongelukkigerwijs viel het tractaat op weg naar Genua in handen van een Franse kaper. Het werd aan Torcy toegezonden, die zich haastte, de inhoud in Den Haag bekend te maken, tot een waarschuwing om geen al te groot vertrouwen in de Britse bondgenoot te stellen, en als remedie tegen de schier onbegrensde openhartigheid welke Heinsius steeds tegen over deze had betracht1). Ten slotte zij nog vermeld, dat Friesheim verzocht, van zijn commando in Spanje ontheven te worden. Behalve zijn - na vijftig dienstjaren zorgelijke lichamelijke toestand gaf ongetwijfeld ook de slechte verstandhouding waarin hij stond tot Noyelles hiertoe aanleiding. Door de loop der gebeurtenissen van het vorig jaar was hij onder diens bevel komen te staan, wat hij op zich zelf al node verdroeg. Het eigendunkelijk beschikken van Noyelles over zijn onderhebbend personeel droeg er niet toe bij, zijn stemming te verbeteren. De weerklank van een en ander vindt de lezer in Bijlage 34. Aan de Portugese grenzen streden de troepen van Philips v dit jaar, evenals in Spanje, met voordeel, hoewel lang niet in zo door slaggevende mate. Aan Portugese zijde voerde dit jaar de markies De la Fronteira het bevelaan die der Fransen de sedert jaren met dit strijdtoneel bekende De Bay. Beiden beschikten slechts over beperkte krachtenvan de Portu gezen waren bovendien twee van de beste regimenten verloren gegaan, toen de Fransen in December van het vorig jaar Alcantara heroverden. In Mei trokken de Portugezen uit de garnizoenen naar het alge meen rendez-vous, Ciudad Rodrigo. De bedoeling was, van hieruit een diversie te doen naar de zijde van Salamanca, 'ofte nogh wat verder naar Alva'. Nog vóór het leger helemaal bijeen was, maakte de tijding van de slag bij Almansa aan dit plan een einde, hoewel zij eigenlijk een reden had moeten zijn om de diversie met kracht V. Rynevelt I-291, 296; Lamberty IV-^91 vlg.'Feldzüge' IX-274, id* XIV-384, 38^. 252

NIMH | 1959 | | pagina 282