In andere delen van het schiereiland zijn nog enkele acties van weinig betekenis te vermelden. Als zodanig kunnen wij noemen: het innemen van Puigcerda aan de boven-Segre door Noyelles in September, alsmede een mislukte poging van de Spaanse brigadier Chaves om het stadje Alcoy in het rijk van Valencia in te nemen, waaruit blijkt, dat de geallieerden, met steun van de miquelets, zich in deze streek nog steeds wisten te handhaven1). TOULON Het was vooral op aandringen van Engeland, dat de onderneming tegen Toulon is doorgezet 2). Grote verwachtingen waren aan Britse zijde op de expeditie gebouwd. Bij welslagen zou voor Frankrijk alle actie in de Middel landse zee onmogelijk worden. Weliswaar bezaten de zeemogend heden hier reeds het overwicht, doch de aanwezigheid der Franse vloot te Toulon legde toch nog steeds een zeker gewicht in de schaalzij dwong tot sterke beveiliging van transporten naar de Spaanse Oostkust en van het scheepvaartverkeer in het Westelijk bekken van de Middellandse zee. De verovering van Toulon zou een nieuw oorlogstoneel, thans voor het eerst op Frans grond gebied, doen ontstaan en daarmee opnieuw een zware druk op de oorlogvoering der twee kronen uitoefenen. Op de strijd op het Iberisch schiereiland zou zij zich ongetwijfeld doen gevoelen, en wellicht een nieuwe opstand in de Cevennes ten gevolge hebben. De Republiek, wier handel evenzeer bij een veilig verkeer in de Middellandse zee gebaat was, sloot zich geredelijk bij Engeland aan. Met name was Heinsius, gelijk uit zijn briefwisseling met Marl borough blijkt, sterk voor de onderneming geporteerd. Voor namelijk de toestand in Spanje en de verlichting van druk op de oorlogstonelen in de Nederlanden en aan de Rijn, welke hij ver wachtte, bewogen hem, zijn volle medewerking te verlenen. Belangrijk minder voelde de Keizer voor het plan. Wij vermeld den reeds dat het ontruimingsverdrag met Frankrijk en de voor- 2 54- HOOFDSTUK VII Eur. Mere. 194. 2) Voor de expeditie tegen Toulon raadplege men, behalve de algemene werken: het 7e deel van Pelet en van 'Feldzüge des Prinzen Eugen von Savoyen', alsmede Trevelyan, 'Ra- millies', 30^-311

NIMH | 1959 | | pagina 284