De voornaamste oorzaak der mislukking was wel, dat de ge allieerde strijdmacht te gering was, om een algehele insluiting tot stand te brengen. Geheel zonder vrucht was weliswaar de operatie nietzowel uit Spanje als uit de Nederlanden en de Rijnstreek vertrokken detache menten naar Provence. Eugenius bereikte zonder op de terugtocht te zijn lastig gevallen de grens van Piemont. Het enige wat op dit oorlogstoneel verder van belang was, was de verovering van Susa in het dal van de Dora Riparia in het begin van October. Begin November zochten de Fransen de winterkwartieren optegen het einde dier maand ging ook het geallieerde leger uiteen. De Paltsische troepen in dienst van de Verenigde Nederlanden werden te Finale ingescheept met bestemming Catalonië. De Hessische keerden naar Duitsland terug; 2000 man keizerlijke troepen vertrokken naar het door de generaal Daun veroverde koninkrijk Napels. VIFFARS IN ZUID-DUITSFAND Evenzeer als in Spanje en in Zuid-Frankrijk, was de krijgsfortuin dit jaar de Fransen aan de Bovenrijn gunstig gezind1). Reeds in Januari was besloten, dat Villars hier aanvallend over de Rijn zou optreden met een legermacht van niet minder dan 66 bataljons en 108 eskadrons. Grootscheepse toebereidselen werden hiertoe ge troffen; te Straatsburg werd een verplaatsbare schipbrug gereed gemaakt, en zelfs werd, ter wille van het vervoer een gracht ge graven, evenwijdig aan de Rijn, tussen Drusenheim en Seltz, welke nodig was om het door de vijandelijke troepen bezette eiland van Dahlunden te kunnen omgaan. De markgraaf van Bayreuth, die als opvolger van Fodewijk van Baden het bevel aan de Bovenrijn voerde, had als gewoonlijk met geldgebrek te kampen, zodat de toestand zijner troepen veel te wensen overliet; ook schijnt hij voornamelijk met een beleg van Fandau rekening te hebben ge houden. Een omstandigheid, die de verdediging zeer moet hebben bemoeilijkt, was de toestand der rivier, gelijk oude kaarten die te zien geven. Talloze zijtakken en kreken toch vormden even zoveel HOOFDSTUK VIII Onderstaande schets is ontleend aan Pelet VII: 'Campagne d'Allemagne'. 2^7

NIMH | 1959 | | pagina 287