met houtgewas begroeide eilanden en banken, die het uitzicht be namen, de bewaking verzwaarden en het te water laten van over- gangsmaterieel begunstigden. Ten gevolge van het offensief van Villars in Mei van het afgelopen jaar was thans de linker Rijnoever van Drusenheim tot beneden Lauterburg in Franse handen. Een overtocht tussen deze plaatsen kon het leger tevens in de rug brengen van de linies van Stolhofen, waarvoor men in 1703 het hoofd had gestoten. Thans vormde de maarschalk het plan, de overtocht te doen plaats hebben bij Neu- burg, even beneden Lauterburg; ter afleiding zouden nevendetache menten pogingen doen bij Reschwoog en Dahlunden. Hij zelf wilde van Kehl uit frontaal tegen de linies oprukken; gelukte de rivier overgang, dan zou een daadwerkelijke aanval, naar men wel met zekerheid kon voorspellen, overbodig blijken. De 23e Mei was bepaald voor de uitvoering der zorgvuldig voor bereide operatie. Zij slaagde boven alle verwachting. Op alle drie de overgangsplaatsen werden slechts zwakke detachementen aan getroffen, die na geringe tegenstand het veld ruimden. De linies van Stolhofen, na vier jaar lang de voornaamste grondpijler der verdediging in deze streken te zijn geweest, vielen zonder slag of stoot. De verdedigende troepen trokken zich haastig in Oostelijke of Noordoostelijke richting terug; veel buit maakte Villars in de verlaten schansen en wat van meer belang was, geheel Zuid-Duits- land lag voor de legerscharen van de Zonnekoning open. Reeds de 24e bezetten zij Rastatt, de residentie van de markgraaf van Baden. Snel trok Villars achter de terugwijkende tegenstanders aan: de 29e was hij te Durlach, de 30e te Pforzheim, de 8e Juni te Stutt gart. Het gelukte evenwel niet, de vijand tot een slag te dwingen. Ook de hoop, die Villars had gekoesterd, dat de Zuidduitse Staten zich tot een neutraliteitsverdrag zouden laten bewegen, ging niet in vervulling. In het algemeen bracht de doorbraak van het geallieerde front niet wat men er ogenschijnlijk van mocht verwachten. Financieel daarentegen leverde hij grote voordelen op. Geheel de Schwabische en Frankische kreits en Wurtemberg werden onder brandschatting gebracht. Wurtemberg alleen contracteerde, naar wij lezen, voor 3 200 000 livres. Bereden partijen trokken tot over de Donau en de Tauber, en bezochten zelfs het slagveld van Hoch- stadt. Tot onderhoud van het leger, dat thans van de streek moest bestaan, werden grote requisities van levensmiddelen en fourage uitgeschreven. Na de 16e Juni de vesting Schorndorf te hebben ingenomen, 2^8

NIMH | 1959 | | pagina 288