bereikten de Fransen de 23e het meest Oostelijke punt van de opmars, bij Gmünd. Voor verder oprukken was het leger te veel verzwakt door detacheringen en het achterlaten van troepen tot beveiliging van de aanvoerwegen of tot bezetting van veroverde plaatsen. Clausewitz' leer van de 'Kulmination des Sieges' werd in haar zuiverste vorm bewaarheid. De versterking, waarom Villars de koning herhaaldelijk had verzocht, bleef achterwegeintegendeel, hij moest nog troepen afstaan wegens de inval in Dauphiné, waar de geallieerden de 1 ie Juli de Var overschreden. Interessant is, te zien hoe bij deze veldtocht de nadelen aan het licht kwamen, verbonden aan het leven uit de streek voor troepen, welke op het magazijnstelsel waren ingesteld. Het noodzakelijk gevolg dezer ongewone wijze van verpleging toch was een wijd en zijd marauderen en plunderen, met alle ongeregeldheden, welke hiermee plegen gepaard te gaan. Dit had weer tengevolge, dat de landbevolking met have en goed in de bossen vluchtte, en het ten slotte aan levens- en vervoermiddelen ontbrak om de opmars voort te zetten. Tevergeefs trachtte Villars door strenge strafbepalingen het kwaad te keer te gaan. Slechts een goed geregeld requisitie- systeem en een dienovereenkomstig georganiseerde intendance zouden hiertoe in staat zijn geweest, doch deze dagtekenen eerst uit de tijd van Napoleon, en ook toen nog waren de Franse legers berucht wegens het buitensporig aantal maraudeurs. Het lag min of meer in de aard van de toestand, dat, nu de voor waartse beweging was vastgelopen, het initiatief op de tegenpartij overging. De 27e Juli vernam Villars, dat de vijand, die tot nog toe steeds frontaal was uitgeweken, om zijn linkervleugel naar de Neckar marcheerde, met het kennelijk doel, tegen zijn verbinding met de Rijn te ageren. Een snelle terugtocht naar de Rijn was hierop het enig mogelijke antwoord. De 28e brak de maarschalk op; de 3e Augustus was hij te Pforzheim, terwijl de tegenpartij reeds de 4e in snelle marsen Philipsburg had bereikt. Met het oog op een eventuele Rijnovergang door het leger van Bayreuth, nam hij maatregelen tot verdediging van de linie van de Lauter, en trok hij zelf naar Philipsburg, om de geallieerden hunnerzijds van de terugtocht naar het Rijk af te snijden. Inderdaad gingen deze over de Rijn en legerden zich bij Spiers, vervolgens tegenover Mannheim, terwijl Villars zich van deze stad en van Heidelberg meester maakte en brandschatting hief in het land tussen Neckar en Main. Intussen brachten nieuw aankomende Paltsische, Saksische en Hannoveraanse troepen de overmacht aan de zijde der geallieerden, waarna er voor de Fransen niet anders overbleef, dan Zuidwaarts terug te gaan, na 2 £9

NIMH | 1959 | | pagina 289