In allen gevalle was reeds in Januari bekend, dat van Eugenius' optreden in Spanje niets zou komen. Daarentegen beloofde de Keizer, de dappere en bekwame generaal Guido van Starhem berg naar het Iberisch schiereiland te zullen zenden, op welke keuze Marlborough zijnerzijds reeds had aangedrongen1). Reeds in Januari was intussen het plan gerijpt van een in Den Haag te houden conferentie tussen Eugenius en de vertegen woordigers der zeemogendheden. Het schijnt dat de prins enig bezwaar gemaakt heeft tegen een samenkomst in Den Haag. Marl borough althans beloofde aan Wratislaw (y Februari) dat hij zijn best zou doen, de conferentie in Hannover of elders te doen houden stonden de Staten evenwel op een bijeenkomst in Den Haag, dan kon hij garanderen, 'qu'il (d.i. Eugenius) ne rencontrera rien qui lui sera désagréable, et que ces Messieurs (d.z. de Staten) n'entre- ront pas dans un minute détail de ce que nous aurons a concerter ensemble' 2). Aleer de ontworpen bijeenkomst plaats had, vielen elders belang rijke gebeurtenissen voor. In Maart van het vorig jaar was de Unie tussen Engeland en Schotland tot stand gekomen, niet zonder grote moeilijkheden en verbeten tegenstand van een aanzienlijk deel der bevolking. In de eerste plaats van de in Schotland toch reeds talrijke Jacobieten. Enige van dezen stonden in verbinding met de thans twintig jaar oude pretendent en met het Franse hof. Hier vatte men het plan op, de 'Chevalier de St. George' met een Franse vloot en aan het hoofd van een landingsleger naar zijn stamland terug te voeren. Zijn komst zou, zo hoopte men, een volksopstand te weeg brengen met de Franse troepen als kern, en deze zou, vooral omdat met de sympathie van vele Jacobieten in Engeland mocht worden gerekend, tot een voor het huidige Britse bewind zeer gevaarlijke uitbreiding van de oorlog kunnen leiden 3). Nog tijdens de winter werd te Duinkerken een vloot, met acht linieschepen als kern, uitgerust onder de beproefde admiraal Forbin. Twaalf bataljons vormden het landingsleger onder Gacé, die tevens tot maarschalk werd bevorderd en sindsdien de naam De Matignon aannam. Natuurlijk bleven de toerustingen te Duin kerken niet onopgemerkt. Het vermoeden, dat het op Schotland was gemunt, rees al spoedig, en half Februari vinden wij Marl borough reeds in drukke briefwisseling met Cadogan, die in last had, alle maatregelen te nemen voor het zo nodig inschepen van V. 't Hoff nr. 581, 5^83-'86Murray III-670. 2) V. 't Hoff £9£; Murray III-66£, 673. 3) Over de Unie met Schotland: Trevelyan, 'Ramillies' Hs. XIV. 267

NIMH | 1959 | | pagina 297