Brugse poort en het kasteel lag het kanaal naar Sas van Gent, zodat het de vraag is of Murray er tijdig zou zijn aangekomen1). Deze sterkte toch, een kleine gebastionneerde vierhoek, dagtekende uit de tijd van Karei V, en was dus in de verte niet te vergelijken met citadellen als die van Rijssel of Douai. In allen gevalle trok Murray terug op Sas van Gent, waar hij een kamp betrok onder het geschut der stad, na bij Langerbrugge nog een achterhoedegevecht te hebben geleverd, waarin hij drie doden en enige gewonden verloor. Audegnies en zijn Spaanse dragonders oogstten hier roem door het beleid en de dapperheid waarmee zij de terugtocht dekten. De commandant van Sas van Gent haastte zich, enige versterking te zenden naar het fort Rodenhuize, de enige sterkte tussen Gent en het Sas 2). Even gelukkig als Chemerault slaagde La Mothe te Brugge, waar in 't geheel geen garnizoen was. Na de sommatie wachtten de burgers slechts tot zij zekerheid hadden aangaande het overgaan van Gent, en openden daarna des morgens van de 6e de poorten 3). Mogen wij Pelet geloven, dan werden zowel te Gent als te Brugge de Fransen met groot vreugdebetoon ontvangen. Of er verraad in het spel is geweest is niet zeker, doch wel, dat een overrompeling als deze bij voldoende waakzaamheid nauwelijks had kunnen plaats vinden. Een belangrijk succes had het leger der twee kronen on getwijfeld behaald. Men moet echter, als reeds werd gezegd, de aanslagen zien in rechtstreeks verband met de bewegingen van de strijdkrachten te velde, en deze zullen wij thans eerst in beschouwing nemen. In het begin der maand waren er tekenen, welke wezen op een op handen zijnd einde van de rustperiode. De 2e Juli, bericht Ouwerkerk, dat men in het vijandelijk kamp 'alles packte en gereet maekte', dat de order reeds was gegeven op die dag op Hal te marcheren- wat echter geen voortgang had en dat de vijand zijn grote bagage naar Charleroi had gezonden. In allen gevalle maakten de bondgenoten zich gereed om, zodra de vijand met zekerheid op mars was, eveneens in beweging te gaan 4). Het werd de 4e, 7 uur des avonds, eer het Franse leger zich in beweging zette, in vier colonnes, en bij stromende regen. Met de dageraad van de je bereikte de voorhoede Braine-le-chateau en Oostkerke. Bij Lembeek en Tubize werd de Senne gepasseerd, en Vlg. Pelet VIII-p. 27 hadden de Fransen het kanaal reeds met 300 ruiters bezet. 2) Tulleken c.s. aan de St.Gl. Sas van Gent en 8 Juli (St.Gl. £021). 3) Quincy V-493. 4) Ouwerkerk a.d. St.Gl. 2 Juni (St.Gl. £021). 284

NIMH | 1959 | | pagina 314