mededelingen dienaangaande lopen echter uiteen van tien uur des morgens tot drie uur in de namiddag. VendÖme zelf zegt in zijn bericht aan de koning vers les dix heures'. Ook zijn secretaris, de in later tijd zo befaamde minister Alberoni, noemt dit tijdstip, doch helaas kan geen van beiden als een betrouwbaar getuige worden aangemerkt. Meer vertrouwen verdient Biron, die toen hij een maand later als krijgsgevangene met verlof in Frankrijk vertoefde, de gehele toedracht aan St. Simon meedeelde, en o.a. dat hij zijn eerste melding aan Vendome om twee uur had verzonden. In overeenstemming hiermee is de mededeling van de luit.-generaal Goësbriand, n.l. 'environ deux heures après midy'. Volgens Biron's mededelingen aan St. Simon had hij drie achter eenvolgende meldingen verzonden. De eerste twee weigerde Ven dome te geloveneerst bij het ontvangen der derde melding steeg de maarschalk te paard, en zond hij de rapporterende officier terug met de opdracht aan Biron, de overgegane troepen aan te vallen. Nu de onaangename verrassing niet meer viel te loochenen, werd tevens spoed gezet achter het overgaan der nog resterende troepen. Tijdens het ontvangen der meldingen waren de meeste afdelingen reeds over de rivier; om drie uur, zo zegt Goësbriand, was het gehele leger aan de overzijde, waarna de bruggen werden afge broken. Terwijl Vendome thans evenals Puysegur en andere generaals ter verkenning vooruit reed, nam het leger, waarbij de hertog van Bourgondië en de prinsen zich ophielden, voorlopig een stelling in op de hoogterug van Huysse, achter de beek de Norken x). Het terrein, waarop zich de slag zou afspelen, kan men misschien het best karakteriseren als een uitgestrekte, van de hoogteruggen van Wannegem en Oycke langzaam naar de Schelde aflopende, over het algemeen goed begaanbare vlakte, die door enige in de Schelde uitstromende beken in sectoren verdeeld wordt. Een dier beken is de Norken, die in een richting Zuidwest-Noordoost ongeveer naar Gavere stroomt. Links hiervan en met de Norken als front hindernis stond het Franse leger, ten dele op een hoogterug, in een 9 Omtrent de tijd, waarop de Fransen de Schelde passeerden zijn de opgaven zeer verschillend en van Franse zijde, aangezien hierbij het krijgsbeleid van Vendome in het geding is, blijkbaar niet steeds te goeder trouw. Marlborough bericht, dat de vijand reeds vier uur des morgens de Schelde begon te passeren (Murray IV-109iij). Volgens de berichten van de ged. te velde aan de St. Gl. en van Geldermalsen aan de R.v.St. ontving men 9 uur bericht van de voorhoede dat de vijand over de Schelde was. Ook Vleertman (Eur. Mere.-20) spreekt van 'met het aanbreken van den dag'. aarentegen berichten d'Artaignan en Goësbriand dat het leger te tien uur uit het kamp (dat nog op enige afstand van de rivier was gelegen) vertrok (Arch. Nat8 Guerre A 1, resp. 2081 nr 78 en 2108 nr. 30). Zeker is, dat men pas haast begon te maken, toen de melding van Biron werd ontvangen. 299

NIMH | 1959 | | pagina 331