kerk,-en Willem van Wassenaer, majoor van de Hollandse garde, bij de linkervleugel der Hannoveranen aan, die hier de plaats van Lottum hadden ingenomen. De rest der infanterie, onder Johan Willem Friso, hield meer links aan, tot een omvattende aanval tegen de rechtervleugel der Franse infanterie, met steun van de cavalerie, die doorreed naar de vlakte van Oycke en zich daar in slagorde opstelde, met het front naar de zijde van Roijgem en Diepenbeke1). Men zou hier een cavaleriestrijd verwachten met de ruiterij der Franse rechtervleugel, doch evenmin als aan de tegenovergestelde kant van het slagveld vond op de vlakte van Oycke enig ruiter gevecht plaats. De slag van Oudenaarde is dan ook bijna uitsluitend een infanterie- strijd geweest; de Fransen spraken van een 'combat d'infanterie', en vermeden van een 'bataille' te gewagen. Van de cavalerie is aan Franse zijde zeer slecht gebruik gemaakt. Niet alleen bleef de linker vleugel toeschouwer, doch ook van de rechtervleugel heeft alleen de eerste linie gevochten, benevens enige regimenten dragonders. Deze ruiterij is echter niet op de geheel onaangeleunde rechter vleugel ingezet, doch werd gebruikt tot rechtstreekse steun, het 'souteneren' van de in de heggen strijdende infanterie, wat, gelijk men weet, voor een belangrijk deel neerkomt ophet vluchten beletten. Deze handelwijze moge misschien onvermijdelijk zijn geweest, het gevolg was in elk geval dat de ruiterij, kort achter de infanterielinies, uren lang tot stilstaan gedoemd was onder 's vijands geweer- en artillerievuur, geen gelegenheid vond tot chargeren, en dus als ruiterij allerminst tot haar recht kwam. In mindere mate dan van de cavalerie gold dit voor de dragonders, die althans voor een deel te voet vochten en de in de slaglinie ontstane gapingen opvulden. Op deze wijze zijn, voor zover is na te gaan, 42 eskadrons in actie geweest, n.l. het Maison du Roy en de Gendarmerie (resp. 13 en 8 eskadrons), vijf regimenten cavalerie, tezamen 11 eskadrons onder Souternon, en vier regimenten dragonders, met tezamen 12 eskadrons onder Coigny. Dat de ruiterij, vooral het Maison du Roy, ten zeerste wordt geprezen om de onverschrokkenheid, waarmee zij het vijandelijk vuur trotseerde, neemt het gebrekkige niet weg van haar inzet op de genoemde wijze 2). Het was reeds laat in de namiddag, omstreeks 6 uur, eer de flankaanval van Johan Willem Friso tot ontwikkeling kwam. Met x) Eur. Mere. 19, 2£, 27, 30. 2) Over de cavalerie: Souternon aan Chamillart 14 Juli (Arch. Nat8 Guerre A 1, 2081 nr. 101). Over de dragonders: Coigny aan Cham1 (id. nr. 83). 306

NIMH | 1959 | | pagina 338