Lovendeghem, gedekt achter het kanaal naar Brugge, waarvan de bruggen aanstonds werden afgebroken. Te Gent bleven 21 van de zwaarst gehavende bataljons in bezetting, en de hospitalen in de stad herbergden al spoedig een 1600 gewonden. De geallieerden betrokken de 12e een kamp bij Oudenaarde. Het strekte zich over 10 km uit van Zingem op de vlakte van Heurne tot bij Peteghem1). Aldus eindigde de derde grote overwinning der bondgenoten in deze oorlog. De tijding er van kwam in de vroege morgen van de 13e in Den Haag door brieven van de gedeputeerden en van Gelder- malsen en mondelinge verslagen van kapitein Pagnie, adjudant- generaal van Ouwerkerk, en Vleertman, welke verslagen men in de Europische Mercurius aantreft. De verliezen aan de kant der bondgenoten zijn wat het voetvolk aangaat vrij nauwkeurig bekend, n.l. totaal 826 doden en 2133^ gewonden. Hiervan komen 393- doden en 1142 gewonden op de £2 Hollandse bataljons. Over het algemeen zijn deze verliezen dus licht; van sommige bataljons zelfs geheel onbeduidend. Het zwaarst zijn die van het Holstein-Gottorpse regiment van Aderkas, met £i doden, onder wie ook de kolonel. Opvallend is, dat de bataljons der tweede linie belangrijk zwaar dere verliezen hebben te boeken dan die der eerste. De gedachte dringt zich op, dat deze bataljons behoord hebben tot het korps van Lottum, dat naar de rechtervleugel is overgebracht, en dat zij hier in eerste lijn hebben gevochten. Wij weten echter van slechts weinig afdelingen met zekerheid, waar zij zijn ingezet, en dit geldt zowel van de vreemde als van de Hollandse regimenten. Naar verhouding van de sterkte heeft de Deense infanterie met slechts 9 regimenten de zwaarste verliezen geleden. Wat de verliezen der ruiterij aangaat kennen wij slechts die der Hollandse en Hannoveraanse regimenten. Die van de eerste zijn zeer onbeduidend; van de laatste zijn de regimenten van St. Laurent, Rheden en Elts blijkbaar ernstig in gevecht geweest; die van Frichapelle en Pentz die vooraan waren bij de vervolging op de 12e, hebben veel minder verloren. Gesneuveld zijn aan de zijde der bondgenoten de Hannoveraanse generaal-majoor Bernstorff, de Deense kolonel Rantzau en de reeds genoemde kolonel Aderkas. Afzonderlijk wordt als gesneuveld genoemd Melchior Boots- Rosel 1 2 Juli (Arch. Nat8 Guerre A i, 2108, nr. 2^); id. 18 Juli (ib. nr. 34). Feldzüge X-362 vlg. Eur. Mere. 21, 34. 312

NIMH | 1959 | | pagina 344