elk met vier paarden, verzameld; te Oudenaarde 500 wagens met drie paarden. Chanclos escorteerde deze, samen met die uit Kortrijk, tot Lessines, waar zij door Nassau-Weilburg met Paltsi- sche troepen werden overgenomen. In de laatste dagen van Juli en de eerste van Augustus kwam ook de artillerie van Antwerpen over het kanaal van Willebroek naar Brussel onder escorte van de prins van Hessen. De 20 halve kartouwen van Maastricht werden door Portail geëscorteerd. Hoe deze te Brussel kwamen wordt niet vermeld; wij lezen echter dat zij over Mechelen werden vervoerd, wat er op schijnt te wijzen dat zij een deel van de weg over de Demer aflegden x). De 2e Augustus was het convooi nagenoeg te Brussel bijeen. De duizenden wagens en paarden stonden op het veld buiten de Ander- lechtse poort, een massa pioniers effenden de wegen. Eugenius, die zich tot nog toe in het kamp had opgehouden, vertrok de 4e naar Ath, waar het merendeel zijner troepen was geconcentreerd. De vorige avond waren uit het leger te Wervik 2j bataljons en 3^ eskadrons insgelijks daarheen vertrokken, naar aanleiding van binnengekomen berichten aangaande in opmars zijnde troepen van VendÖme. Met de genoemde versterking bedroeg thans de gehele, tot dekking van het convooi bestemde macht 53 bataljons en 102 eskadrons. Ook Chanclos ontving nog de 3e order, zich te Ath onder bevel van Eugenius te stellen. Een deel van het leger was verdeeld in dekkingsdetachementen, o.a. te Lombeek, Kestergat, Braine-le-Comte en Tubize (Tubeke)2). In de namiddag van de 6e verlaat het convooi onder bevel van Cadogan in drie colonnes de verzamelplaats bij Brusseldes avonds bivakkeert het bij Hal. Terzelfder tijd marcheert Eugenius met het gros zijner troepen naar Soignies. Al of niet opzettelijk, brengt deze mars Berwick, die toen met zijn hoofdmacht te Valenciennes stond, in de mening, dat een beleg van Bergen op handen is. De 7e mar cheert hij daarom op Quiévrain, en, mede omdat zijn troepen in tal van plaatsen waren verdeeld, blijft van zijn kant elke aanslag op het convooi achterwege, evenzeer trouwens als van de zijde van Gent. Des middags van de 7e komt ook het convooi te Soigniesaldaar verandert het van richting en slaat de weg naar Ath in, waar het in de avond van de 8e aankomt. Hier wordt de 9e over drie of vier bruggen de Dender gepasseerd. De 10e wordt de mars voortgezet naar Pottes aan de Boven-Schelde, waar het in de loop van de 11e arriveert. De pontons waren reeds vooruit gegaan; twee ruiter- Eur. Mere. 148. Murray IV-i28, 130, 131, 134, 140-142. 2) Murray IV, 143-1454 Ouwerkerk a.d. St.Gl. 6 Augustus (St.Gl. £o2ia); ged. te velde aan id. 6 Augustus (St.Gl. 8224). Feldzüge X-378 vlg. 330

NIMH | 1959 | | pagina 362