de Franse post van Antwerpen op Flolland werd opgehouden. Een viertal biesbruggen werd medegevoerd om de sloten te passeren. Doch overigens heeft aan de zorgvuldigheid, waarmee een dergelijke aanslag, wil hij kans op slagen hebben, moet zijn voorbereid, blijk baar het een en ander ontbroken. Een boer, die de leiding had bij een van de bruggen, was 'bij ongeval' dronken, en de Spanjaarden maakten ruzie over het dragen van de bruggen. Om twee uur na middernacht zouden twee kanonschoten het sein tot de aanval geven. De ontstane vertraging was echter reden, dat de troepen niet op tijd gereed waren; met het aanbreken van de dag werd de aanval afgelast en keerden de diverse detachementen naar de garnizoenen terug x). OPERATIEPLANNEN Omtrent de wijze van oorlogvoeren in de aanstaande campagne heerste tussen de hoofden der Grote Alliantie geen overeenstem ming. De Staten-Generaal wensten, evenals in het afgelopen jaar, de oorlog in de Nederlanden gevoerd te zien. Hier toch lag het voor hen belangrijkste oorlogsdoel: de verlangde barrière tegen Franse veroveringszucht De Keizer wilde het zwaartepunt gelegd zien op Duitsland, en drong met kracht aan op een veldtocht aan Moezel enSaar, waartoe hij de medewerking van marlborough hoopte te verkrijgen. Deze wenste noch het een, noch het ander. De jongste campagne had hem tot de overtuiging gebracht, dat in de strijd in de Nederlanden weinig perspectief zat; bij een operatie aan de Saar zou hij wederom aangewezen zijn op de bijstand der Duitse vorsten en de samenwer king met Lodewijk van Baden, en de ervaringen met een en ander opgedaan, beloofden niet veel goeds. Zijn plan voor dit jaar was een herhaling, doch nog stouter van opzet, van de roemrijke tocht naar het Zuiden, die tot de zege van Blenheim had geleidhij wilde met een sterk leger naar Italië trek- HOOFDSTUK III x) Uitvoerige bijzonderheden in St.Gl. 5011, 2e lias lopende 1706 (Lauder aan de St.Gl., Hulst 10 April 1706, met bijlage); Eur. Mere. 218. 16

NIMH | 1959 | | pagina 36