De meeste generaals stonden dan ook aan Berwick's zijde, en Vendome gaf in zoverre toe, dat hij bevel gaf tot het maken van 'ouvertures', wat neer kwam op het voorlopig uitstellen van de aanval. Hij bleef echter van opinie, zodra mogelijk de slag te wagen. De slag niet aandurven toch, zou, waar de ogen van geheel Europa op de legerkampen bij Rijssel waren gericht, een grote morele nederlaag betekenen, en bovendien zou men voor de vraag staan, wat verder met het leger te beginnen. De reusachtige verantwoorde lijkheid van een beslissing was te veel voor de zwakke schouders van de kleinzoon van Lodewijk xiv, en derhalve werd besloten een koerier naar het hof te zenden om het besluit van de koning te ver nemen. De geweldige spanning, die te Versailles heerste, de wilde geruchten, welke er de ronde deden, het gestook van de 'cabale' tegen de povere figuur van Bourgondië, dit alles schildert St. Simon in levendige kleuren. Reeds de 8e 's morgens was de koerier terug met het antwoord van de koning. Het luidde, dat de aanval moest doorgaan, en dat de minister van oorlog zou overkomen om 's konings bedoelingen nader toe te lichten; in werkelijkheid: de toestand in ogenschouw nemen1). Chamillart verscheen, met prijzenswaardige spoed, reeds de 9e in het legerwij willen thans echter eerst zien wat intussen in het andere kamp voorviel. De geallieerde krijgsmacht stond de je tot de middag toe in slag orde en rukte in toen de vijand niet opdaagde. Ook de 6e stonden de troepen voor dag en dauw onder de wapenentoen de vijand zich wederom stil hield, achtten Marlborough en Eugenius de kans, dat het alsnog tot een slag zou komen, aanmerkelijk vermin derd, en nog de zelfde dag keerden de 26 bataljons en de helft van de cavalerie van Eugenius naar hun kamp binnen de insluitingslinie terug. Intussen was reeds de vorige dag begonnen met het opwerpen van veldversterkingen voor de opstelling van het observatieleger, hetgeen nodig was om de numerieke minderheid te compenseren, en het beleg te kunnen voortzetten. De 7e hadden de werken reeds een sterkte bereikt, voldoende om de vijand voorlopig van een aanval te weerhouden. Aan alle pogingen tot ontzet zou een einde komen, indien het gelukte, de stad tijdens de thans ingetreden pauze de vlag te doen strijken. De kansen hiertoe beoordeelde men aan de zijde der be legeraars algemeen te gunstig. Het tot nog toe betrekkelijk voor- 349 Berwick Mem. II, 26-29. Pelet VIII, 8^-95, a.w. de brieven van Vendome, Berwick, en Bour gondië aan de koning en Chamillart.

NIMH | 1959 | | pagina 381