hoofdmacht komt te Saulchoi, een half uur ten N. van Doornik. Dezelfde dag worden de nodige detachementen uitgezonden die het geallieerde leger van Brabant moeten afsnijden. Chemerault bezet met 2 bataljons en 34 eskadrons de hoogten tegenover Ouden aarde; Coigny komt met 20 eskadrons dragonders te Berchem; Souternon met 9 bataljons en 10 eskadrons te Escanaffles; Le Chastre met een zelfde sterkte aan troepen te Pottes1). Luxem bourg legert zich met 23 eskadrons in de omtrek van Douai, om Picardië te dekken. Van nu af treedt de veldtocht in een nieuwe phase. Het is duidelijk dat thans de Brabantse steden het meest gevaar liepen, en wel Brussel in de eerste plaats. Marlborough zond daarom reeds de 16e Chanclos met 20 eskadrons naar Ouden aarde. In Brussel kwam, boven de reeds aanwezige bezetting, Murray met 4 bataljons uit Hulst, het regiment infanterie van Holstein Norburg uit Antwerpen, en ten slotte nog 6 eskadrons keizerlijke dragonders en huzaren 2). Inderdaad had de vijand een aanval op deze stad in de zin. Berg- eyck, wederom de drijvende kracht in deze, verzamelde te Bergen een troepenmacht, welke onder bevel werd gesteld van Puiguion. Het scheen werkelijk tot een beleg te zullenko men. Puiguion stond althans de 22e met bataljons en 20 eskadrons te Hal; reeds de vorige dag was La Mothe met enige troepen te Ninove aange komen. De aanzienlijke versterkingen, door de geallieerden in de stad geworpen, waren echter oorzaak, dat van de onderneming, waarbij blijkbaar weder op medewerking van binnen was gerekend, werd afgezien 3). Als antwoord op de Lranse bewegingen verplaatste Marl borough zijn hoofdkwartier de 16e van Lrétin naar Sainghin, zodat hij ongeveer de oude stelling tussen Péronne en Lorest innam. De 18 e gaat het leger over de Marcq en wordt een kamp betrokken bij Templeuve; de 20e na een kleine verplaatsing, bij Lannoy, waar het tot 28 September zou blijven 4). Aan Lranse zijde was nu voorlopig alle hoop op de blokkade ge vestigd. De vruchteloze demonstraties ten Zuiden van Rijssel hadden ten slotte de geallieerden meer voor- dan nadeel opgeleverd. Welis waar hadden zij enige vertraging in het beleg veroorzaakt, doch hier 3 55 1) Berwick had de i £G reeds last gegeven, de Schelde te Gent op te stoppen en alle ponten en vaar tuigen tussen Gent en Doornik weg te nemen. Tevens, met vooruitziende blik, om bij Nieuwpoort de waterstand op te voeren. (Zie p. 354 noot 1). De Franse opstelling aan de Schelde: Pelet VIII-99, 439» 440- 2) Feldzüge X-42^; Murray IV-227-230. 3) Pelet VIII-100. Veenendaal 208, 209. Van der Gote maakt er aanspraak op, de aanslag op Brussel ontdekt en aan het licht gebracht te hebben. (Gachard, Doe. Inéd. III-393). 4) Murray 226-230.

NIMH | 1959 | | pagina 387