ander uiteinde dan door het vijandelijk lood was voor deze dappere Oranjetelg weggelegd. Hoewel de verwonding van Eugenius niet bepaald gevaarlijk was, hield hij voor alle zekerheid enige dagen zijn kamerMarlborough nam zolang het commando over. Zijn voor nemen was, reeds de volgende avond de aanval te hernieuwen; 400 grenadiers werden hiertoe ontboden uit het observatieleger. Door dat zij niet intijds aankwamen kon echter de storm eerst in de avond van de 23e plaats vinden, wederom ongeveer half zeven, in tegen woordigheid van de hertog, Johan Willem Friso en andere hogere bevelhebbers. Ook deze keer was, ondanks hevige strijd, het succes slechts matig. Het voornaamste was, dat de aanvallers zich konden vastzetten in een deel van de linker tenaille, waar zij verder door een gepalissadeerde travers werden gestuit. Alle vier de ingenieurs, die hierbij dienst deden, werden, zo wordt bericht, gekwetst. Verder vermeesterden de geallieerden op twee plaatsen een hoekje van de bedekte weg, doch overigens was deze nog stevig in Franse handen. 'Men moet de vijand de justitie doen', schreven de ge deputeerden, 'van te avoueren, dat (hij) sigh wel deffendeert en het terrein voet voor voet disputeert, soo dat nogh al eenige tijdt sal worden vereischt voor en aleer men sigh meester van de stadt sal konnen maken'Ook volgens de Prins van Oranje was de aanval 'niet van een gewenst succes'. Marlborough wijt het mislukken aan 'the very ill conduct of our ingeniers'. Inderdaad hadden deze de ondankbaarste betrekking in het gehele leger. De directeurs van deapproches, met de kolonel der artillerie de eigenlijke belegeraars, bekleedden nog steeds geen rang in de krijgsmacht overeenkomende met hun taak en verantwoordelijkheid, evenmin als de ingenieurs, die bij ieder beleg het hoogste verliespercentage boekten, bij lage bezoldiging en nagenoeg geen uitzicht op bevordering. Ongeveer de helft van de ingenieurs was omstreeks deze tijd reeds gesneuveld of gewond, en Goslinga dringt bij de raadpensionaris met klem aan op verbetering van salaris en positie van de directeurs en in genieurs, en wijst daarbij op het gevaar, dat zich binnenkort niemand meer voor een zo ondankbare betrekking zal aanmelden. Omtrent de verliezen bij de bestormingen van 21 en 23 Septem ber ontbreken gegevensalleen de Europische Mercurius weet mee te delen, dat zij tezamen 'wel 1000 doden en ruim zo veel ge kwetsten' kostten1). 3£9 Goslinga aan Heinsius 2o September (H. A. i 284). Joh. Willem Friso a. d. St. Gl. 2 2, 24 Septem ber (St.Gl. £o2ib); Ged. te velde aan St.Gl. 24 September (id.); id. 22 September (St.Gl. 8224). Sautai 154.-162 Eur. Mere. 211 vlg. 214; Feldzüge X-431V. 't Hoff nr. 670. Des Rocques stelt in zijn 'disposities' de aanval op 4 uur 's middags (St.Gl. 8224). Hieraan is blijkbaar niet de hand ge houden. Aldaar ook een indeling van de deelnemende ingenieurs.

NIMH | 1959 | | pagina 391