weg te gaan rijden. De verdere weg werd in snelle gang afgelegd1). Als de voorste ruiters één uur na middernacht aan de barrière komen, zijn de laatste nog 6 km achter, bij Ennetières. Allen droe gen groene veldtekens, de kleur der geallieerden, op de hoeden. Luxembourg was bij de allervoorste ruiters. Het 'werda' dat men hun toeriep, werd in dezelfde taal beantwoord. Zonder bezwaar opende de wachthebbende officier daarop de barrière, die de vorm had van een tourniquet. Vandaar tot het glacis der vesting was het nog een drie km, die snel werden afgelegd. Alles ging goed, en reeds waren de voortroep en vijf regimenten de barrière gepasseerd, toen een Frans officier onvoorzichtig riep 'serre, serre'. Dit wekt achterdocht bij de soldaten van de wacht, die tot nog toe rustig bij het vuur zaten. Als zij op hun geroep van 'werda' geen antwoord krijgen, maken zij alarm, schieten en werpen zich in een kleine redoute langs de weg. De barrière kon evenwel zo spoedig niet gesloten worden, en de stroom van ruiters hield aan, totdat een handgranaat bij een hunner de zak buskruit deed ontploffen. Weder om ontstond een vuurwerk, waardoor dertig ruiters en paarden werden doodgeslagen. Enige ogenblikken later volgde een tweede dergelijke ramp bij hetzelfde regiment, dat van Forsat. Daarbij kwamen nog de door het geweervuur getroffenen, zodat de weg in een oogwenk een afgrijselijk schouwspel van verscheurde en verbrande mensen en paarden opleverde. Bij het eerstvolgende regiment ontstond aarzeling, en dit gaf gelegenheid, de barrière te sluiten. In allerijl toegesnelde manschappen bezetten de verschansing aan weerskanten, en de rest der Fransen trok terug naar Ennetières. Luxembourg bereikte met i^oo ruiters de bedekte weg aan de Porte des Malades, waar hij aanstonds werd binnengelaten. De mee gebrachte voorraad bedroeg nog 40 a £0 000 pond. Behalve door de ontploffingen was nog veel verloren gegaan, doordat tal van ruiters zich van hun last hadden ontdaan. Niettemin een hoogst welkome aanvulling; Boufflers toch bezat op dit tijdstip nog slechts 8^ 000 pond voor de verdediging van de stad en de citadel. Luxembourg oogstte voor zijn onderneming, een van de stoutste daden uit de gehele oorlog, grote en welverdiende lof. Nog dezelfde dag vroeg Boufflers aan de koning zijn bevordering tot luit.-generaal, die hem ook niet werd onthouden 2). De geallieerden doen in hun berichten hun best, het succes tot 373 x) Onderweg deserteerde een ruiter, zodat er grote kans was dat de aanslag verraden zou zijn. Luxembourg liet zich hierdoor niet weerhouden, en versnelde slechts het marstempo. 2) 'Projet pour secourir Lille' bij Pelet VIII-4^4; 'Détail de la marche etc.' id. 456.

NIMH | 1959 | | pagina 405