Het beleg en de verdediging van Rijssel zijn beroemd gebleven in de geschiedenis van de vestingoorlog. Tot diep in de 19e eeuw ver schaften zij rijkelijk studiemateriaal aan de officieren der genie en aan allen, die zich met vestingbouw en belegeringskunst bezig hielden. Boufflers' beleid is steeds en terecht als voorbeeld ge prezen van de wijze waarop een vesting behoort te worden ver dedigd. De critiek, welke twee gezaghebbende militaire schrijvers, n.l. FeuquiÈre en Schulenburg, op de verdediging oefenen zij komt vooral neer op het achterwege laten van grote uitvallen, wordt o.i. in het uitstekende en met gloed geschreven werk van Sautai voldoende weerlegd. Over de wijze van belegeren wordt zeer afkeurend gesproken; behalve door Schulenburg, ooggetuige van het beleg, ook door Herman Landsberg, die als oudste ingenieur onder du Mee het werk leidde bij de linker attaque. Vooral zijn in 1712 in Den Haag verschenen werk 'Nouvelle manière de fortifier les places' is in dit opzicht van belang. De keus van het aanvalspunt, die Schulenburg afkeurt, laat hij in het midden, en neemt aan dat de generaals hier voor goede redenen hebben gehad. Ook het openen der loopgraven ging 'passablement bien'. Maar overigens laat hij niet veel heel aan het beleid der beide directeuren. Zijn voornaamste grieven zijnde veel te grote zijdelingse uitbreiding van het aanvalsfront, dat men later tegen wil en dank belangrijk moest inkrimpen; het veel te groot aantal geschoten bressen (in plaats van twaalf zouden er strikt genomen slechts vier nodig zijn geweest), de onsystematische wijze, waarop dit geschiedde, de dam naar de linker tenaille, die op de saillant in plaats van op de face uitliep, de aanval tegen het rechter hoornwerk op de flank in plaats van in front, het storm lopen op verkeerde tijden, aanvankelijk in volslagen duister en later van de weeromstuit op klaarlichte dag, 'chose horrible et inouie'. In het algemeen verwijt hij de directeuren het lichtvaardig gelasten van aanvallen zonder dat voldoende zorg voor dekking wordt gedragen, en het roekeloos omspringen met mensenlevens. 'Mais j'ai toujours remarqué que ceux qui proposent de pareils assauts ne s'y trouvent jamais; sans cela je ne croi point qu'ils le voulussent conseiller'. Met stelligheid houdt hij vol, dat Rijssel, ondanks de sterke bezetting en de dappere verdediging, zonder de fatale opeenstapeling van fouten in ten hoogste een maand genomen had kunnen worden. 'Mais on a fait tant d'ouvrages in- utiles a ces tranchèes, tant de breches qui n'ont de rien servi, on a démonté tant de defenses, et donné tant d'assauts en vain, et par conséquent on a perdu tant de monde et consumé si mal a 391

NIMH | 1959 | | pagina 423