In afwachting van bericht van het hof bleven de troepen voorlopig in hun posities. Alleen zond Bourgondië zes bataljons aan Ven- dome, die om deze versterking had gevraagd tot betere voorziening der kustplaatsen. De 24e gaf de koning als zijn bedoeling te kennen, dat de verdere handelingen van de vijand zouden worden afgewacht, de legers in tussen in de bestaande opstelling moesten blijven en dat al het mogelijke moest worden gedaan om de blokkade op de bestaande voet te handhaven. Tevens besloot de koning, met het oog op de bestaande onzekerheid, Chamillart een andermaal naar het oor logstoneel te zenden tot nadere oriëntering. Intussen hadden Bour gondië en Berwick, om geen tijd te verliezen, de generaal Con- tades naar Brugge gezonden, om een voorstel in de zin van hun bovengenoemde denkbeelden aan Vendome over te brengen en toe te lichten. Contades keerde terug na een weinig heuse bejegening. De maarschalk vond het niet nodig, hem aan te horen of zijn mede gebrachte memorie te lezen, en gaf als enig bescheid, dat hij 1 November in het leger te Saulchoi zou zijn, voor de conferentie met Chamillart. Deze arriveerde de 31e en de 2e November had, in tegenwoordigheid van alle kopstukken der Franse legerleiding - ook Chamlay en Bergeyck waren aanwezig - de conferentie plaats. Berwick, bijgestaan door de bekwame Chamlay, die even min als hij vertrouwen had in de Scheldepositie, stond hier weer scherp tegenover Vendome, die nog steeds vast hield aan zijn plan van slag leveren, en anders de bestaande posities wilde handhaven. Chamillart, in overeenstemming met de bedoeling van de koning, besloot tot het laatste, althans totdat de citadel zou zijn gevallen, en zolang er nog fourage verkrijgbaar zou zijn. Door opstuwing van het water zou men trachten, de Scheldeoevers te inunderen van Doornik tot Oudenaarde en de in aanmerking komende overgangsplaatsen zo goed mogelijk versterken. Men zou alle graan en fourage, waarop men beslag kon leggen, in de versterkte steden brengen, zowel tot eigen gebruik als om de vijand het requireren er van te beletten. Voor het overige zou Vendome als tot nog toe vanuit Brugge de kuststreek en de verbinding met Frankrijk over Nieuwpoort bewaken, en Bourgondië de Schelde blijven bezetten; vóór alles diende gezorgd, dat de vijand zich niet tussen de beide legers zou plaatsen. Karakteristiek, dat een afzonderlijk artikel luidde: 'Se défier du Prince Eugène, qui a beaucoup de goüt pour les surprises'. Flet verslag van deze belangrijke conferentie, gedateerd van 3 November en de ^e door de koning goedgekeurd, vindt men bij Pelet, evenals de ter zake gewisselde brieven en 400

NIMH | 1959 | | pagina 432