menten was gedwongen geworden, en de geallieerden niet het grote voordeel van de binnenlijnen hadden bezeten. Reeds de 19e October had Marlborough de generaal-majoor St. Laurent met 40 eskadrons ter fouragering uitgezonden naar de kant van Deinze. De 23e vertrok uit het leger van Eugenius de erfprins van Hessen met 10 bataljons en 24 eskadrons naar La Bassée, met opdracht, deze stad als stapelplaats te gebruiken voor in de omtrek te verrichten requisities. De Fransen ontruimden de plaats bij zijn nadering. Te Armentières lag met hetzelfde doel reeds sedert enige tijd een detachement onder de partijganger Colin Lambert. Beide plaatsen werden versterkt, en in wijde omtrek requisities verricht, ook nadat de erfprins 31 October in zijn commando was opgevolgd door de Saksische generaal Wackerbarth 1). Om het leger te Rijssel op sterkte te houden werden de genoemde troepen de 2e November vervangen door negen bataljons uit het leger te Rousselaere 2). Andere detachementen uit het leger van Marlborough stonden onder Evans te Langemarck en onder Fagel te Cortemarck. Ten behoeve van requisities in het Veurnerambacht werd 7 No vember een detachement gevormd onder lord Stairs. Fagel en Evans moesten hiertoe troepen afgeven, waarna het 10 bataljons en 30 eskadrons telde. De 9e nam Stairs het fort De Houtpoort, niet ver van Dixmuyde, in, waarna hij partijen uitzond tot in de omtrek van St. Wynoxbergen (Fr. Bergues), Hondschoote en Loo3). Gemakkelijk is in te zien, dat dergelijke requisities somtijds veel gelijkenis met strooptochten gingen vertonen; wij lezen althans, dat ook hier de troepen zich nogal aan ongeregeldheden schuldig maakten, in het bijzonder de ruiterij. Er werden o.a. kerken ge plunderd 'and all the whole country round about'. Bij de slechte invloed, die zulks noodzakelijkerwijs op de tucht moest hebben, kwam nog het nadeel, dat veel van het gefourageerde werd verspild, en dat de boeren de vlucht namen en hun koren verstopten. Marl borough eiste dan ook strenge maatregelen, in het bijzonder 'that some examples may be immediately made by execution' voorts dat een wacht bij een brug zou worden geplaatst, welke alle passerenden moest onderzoeken en het geroofde afnemen, dat aan de eigenaars moest worden teruggegeven 4). Aan Franse zijde was men wel tot tegenmaatregelen genoodzaakt. 1) Feldzüge X-460, 461. 2) Joh. W. Friso a. d. St.Gl. s Nov. (St.Gl. 5021°). 3) Feldzüge X-461. 4) Murray IV-298. 402

NIMH | 1959 | | pagina 434