aan de overzijde van de Ronne door geallieerde troepen bezet. Op merking verdient dat dit de enige aanwijzing is, dat de geallieerden ook een deel van hun leger naar het Zuiden hebben doen front maken, een noodzakelijke maatregel, al ware het slechts tot be scherming der bruggen, daar men toch met een mogelijk oprukken van VendÖme rekening moest houden. Zonder deze terloopse mededeling van Franse zijde zou men uit de bronnen moeten op maken, dat de geallieerde legerhoofden zich van het leger te Saul- choi niemendal hebben aangetrokken. Men mag hierin wederom een voorbeeld zien van de gebrekkige wijze, waarop wij veelal worden ingelicht omtrent de eigenlijke strategische maatregelen en overwegingen x). VendÖme nam dus de terugtocht aan; na de troepen van GuÉ- briant, Chastre en Souternon te hebben opgenomen kampeerde hij des avonds weer onder Doornik. Bourgondië demonstreerde naar wij lezen zijn overbodigheid in het leger door nog de zelfde dag in Doornik te gaan balspelen. Aan Franse zijde oogstte Hautefort grote lof wegens zijn met beleid uitgevoerde terugtocht. Het zelfde gold van Nangis, die onder moeilijke omstandigheden en herhaalde achterhoedegevechten de terugtocht van zijn negen bataljons had geleid, nog andere ver spreide afdelingen onderweg had aangetrokken, en zelfs nog enig geschut in veiligheid had gebracht. De zondebok van het gehele geval was Souternon, hoewel, voor zover wij uit het verhaal, dat bij Pelet voorkomt en op zijn optreden betrekking heeft, kunnen opmaken, er niet veel aanleiding toe schijnt te zijn. Bedenkelijk is, dat hij zijn korps verdeelde door Nangis naar Melden te detacheren, doch door aldus te handelen heeft hij slechts de door het opperbevel aangegeven lijn der ver snippering doorgetrokken. Souternon gold voortaan als 'perdu' hij heeft althans niet meer in het leger gediend. Een veel grotere verantwoordelijkheid komt echter voor rekening van de verkeerde maatregelen van VendÖme. Verkeerd althans, indien hij de overgang werkelijk ernstig heeft willen betwisten. Wij houden het echter voor zeer waarschijnlijk, dat zulks niet het geval was, en dat het forceren van de Schelde, hoezeer zorgvuldig voorbereid en met beleid ten uitvoer gebracht, in feite was een open deur intrappen 2). Aan de kant der geallieerden was het Sichtermans, de comman dant van Oudenaarde, die over onbillijkheid had te klagen. Hem 1) Pelet 146; St. Simon, I.e. p. 125, 126. 2) St. Simon 128, 129. Grimaldi a. d. hertog van Popoli, Brugge December 1708, bij Murray IV-346. 420

NIMH | 1959 | | pagina 452