doch reed zelf met een kleine cavalerieafdeling over Aalst naar de hoofdstad, waar hij nog dezelfde dag aankwam en met veel eerbetoon werd ontvangen. Hij dineerde bij Pascal, betuigde deze zijn grote tevredenheid, bezichtigde de werken van de keurvorst, en keerde vervolgens terug naar zijn kwartier, een kasteel in de omgeving van Aalst. Ook koning Augustus ii en de landgraaf van Hessen-Kassel brachten bezoeken aan de hoofdstad 1). De verrassing van St. Ghislain op 27 November bleef een op zich zelf staande episode, hoewel het ogenblik er toe niet beter gekozen had kunnen worden, en zij ongetwijfeld tot de snelle terugtocht van Maximiliaan heeft bijgedragen. Het was een partijgangersstukje, op initiatief van Pallandt ondernomen door de luit.-kolonel la Motte, het regiment van de befaamde van Goethem en de majoor PayllÉ met totaal 240 man, wel voorzien van ladders, petarden, bijlen en wat verder bij een dergelijk wapenfeit nodig is. De opzet slaagde boven verwachting. Tussen twee en drie uur 's morgens werd de stad zonder verlies van één man, hoewel na enige tegen stand, genomen. Van de bezetting sneuvelden een man of tien onder wie enige officieren. De gouverneur, 29 officieren en ^9 soldaten werden in hun kwartieren gevangen genomende rest der bezetting, die niet veel boven de 100 man sterk was, wist te ontkomen. Drie vaandels, drie kanonnen, enige munitie, en een hoeveelheid levens middelen, hooi en haver werden buit gemaakt. Men oordeelde de plaats, vrij sterk tussen moerassen gelegen, houdbaar en begon aan stonds de verdedigingsmiddelen te verbeteren. De 28e zond Pal- landt nog 200 man versterking, maar deze maakten, op een uur van de stad gekomen, rechtsomkeert op het zeggen van boeren, dat de doorgang was versperd; zo luidde althans het rapport van de commandant. Niet lang zou la Motte zich in het bezit der stad verheugen. VendÖme marcheerde de 28e met zijn troepen Zuidwaarts naar de streek van Douai, doch vormde nog dezelfde dag een korps onder Albergotti dat tot taak had, St. Ghislain te hernemen. Met 2 compagnieën grenadiers, 2 regimenten dragonders, 1000 man cavalerie en 8 stukken verscheen deze de 29e November voor de stad. Van één tot zes uur beschoot een batterij van 7 stukken haar aan de zijde van de poort naar Bergen. De twee barrières, welke hier waren, lagen spoedig omver, doch de verdedigers repareerden de achterste met een barricade van wagens en een vier a vijf voet hoge borstwering van mest. x) Murray IV-326. 422

NIMH | 1959 | | pagina 454