Eerst de volgende avond, die van de eerste Kerstdag, werden de loopgraven aan de Antwerpse- en aan de Keizerspoort geopend. Aan de eerste onder generaal-majoor Murray en brigadier Burck met 1400 pioniers, 4 bataljons en 600 ruiters; aan de laatste door de brigadier Evans met 600 pioniers en 4 bataljons. Murray had geluk. De vijand begon pas te vuren, nadat de arbeiders reeds zo goed als ingegraven waren. Wel schoot hij daarna nog uren lang met geschut en geweren, doch dit veroorzaakte niet meer verlies dan een tiental doden en gewonden. Ook hier was de eerste parallel op zeer korte afstand aangelegd1). Evans had eveneens zeer weinig verlies, doch was, wegens de grondgesteldheid, minder voorspoedig met het graven. Tegen de middag van de 26e deed de vijand hier, begunstigd door mist, een onverwachte uitval met tien compagnieën grenadiers en sterke ruiterij, tezamen een 2000 man. Twee Engelse regimenten, n.l. North and Grey en EIowe, werden verrast en op de vlucht ge dreven. Door het ingrijpen van nieuwe bataljons, o.a. dat van Nassau-Woudenberg, werden weliswaar de uitvallers naar de stad teruggedreven, doch intussen was Evans met de luit.-kolonel Grove en een twintigtal andere officieren en manschappen krijgsgevangen gemaakt. De verliezen der geallieerden in dit gevecht vinden wij opgegeven a^s ongeveer 40 doden en go a 60 gewonden. De krijgs gevangen officieren werden aanstonds op hun erewoord naar het leger teruggezonden, na door hun Franse collega's 'zeer beleefd' te zijn bejegend. Een tweede uitval, des nachts aan de zijde van het kasteel gedaan, werd reeds in de aanvang met kracht teruggewezen. De belegeraars hadden de 27e het voordeel, het 'Roode fort' aan de vaart naar Sas van Gent, nadat het enige dagen onder Oxen- stiern was belegerd en beschoten geworden, in te nemen, waarbij de bezetting, uit 170 man onder een majoor bestaande, krijgs gevangen werd, en negen stukken geschut werden buit gemaakt 2). Deze dag begonnen de geallieerden, door mooi weer begunstigd, aan hun batterijen te bouwen. Op de kaarten, welke wij van het beleg bezitten, worden zowel de aantallen als de plaatsing der stukken verschillend aangegeven; men mag echter aannemen, dat op de drie aangevallen fronten 70 a 80 kanonnen en 30 tot 40 houwitsers en mortieren (de Europische Mercurius spreekt nog van 37 hand mortieren) in batterij zijn gebracht. De 28e werd bij de hoofd- x) Tilly a. d. St.Gl. 24, 27 December (St.Gl. 8224); Eur. Mere. 128; Feldzüge X. yo2, £03. 2) Tilly, zie nt. 1Feldzüge X-yo4. Ged. te velde a. d. St.Gl. 28 December (St.Gl. 8224); id. a. d. R.v.St. 27 December (R.v.St. 678). Eur. Mere. 129; Murray 378. 432

NIMH | 1959 | | pagina 464