Heïnsius en de Staten, dus wij vernemen niet in concreto waarop hun klachten betrekking hadden. Men mag echter aannemen, dat althans in een deel van de vele gevallen, waarin Goslinga het met de leiding oneens is, zijn be zwaren door de Hollandse generaals werden gedeeld, als b.v. in de affaire bij Gavere. De grondoorzaak zal vermoedelijk wederom zijn geweest, dat de Hollandse troepen, die verreweg het grootste con tingent uitmaakten, als linkervleugel steeds achteraan kwamen, dat de belangrijkste taken steeds aan Cadogan werden opgedragen, dat met hun belangen niet voldoende rekening werd gehouden, en dat zij bij de vreemde generaals werden achtergesteld in het begeven van commando's, wat in de hand werd gewerkt door hun, in ver houding tot genen, te lage rangen. Zo kon het geschieden, dat b.v. bij Wijnendaal een Engels generaal het bevel voerde over een de tachement dat slechts twee Engelse tegen twaalf Hollandse bataljons telde, en dat in het beleg van Gent geen der drie attaques door een Hollands generaal werd gecommandeerd. Voorts maakte Cadogan zich gehaat zowel wegens zijn gauwdieverijen, die alle redelijke perken te buiten gingen, als door zijn hooghartig en aanmatigend optreden. En bij dit alles misten onze generaals iemand, die met voldoende gezag voor hun belangen opkwam, zowel bij de 'prinsen' als bij de hoge regering in Den Haag. Tilly immers kon, wat rang, aanzien en vooral wat krijgsroem aangaat, niet in de schaduw staan van de twee grote bevelhebbers; men onthield hem zelfs de rang van veldmaarschalk. In dit alles zou verbetering kunnen komen, indien het mogelijk zou blijken, Eugenius op een of andere wijze nauwer aan de belangen der Republiek te verbinden, en hiervan is dan ook in deze tijd meer dan eens sprake. Dat ook Goslinga het op deze wijze zag zal bij lezing van diens herinneringen geen verwondering baren. De 12eNovember schrijft hij aan de raadpensionaris: Le prince (Eugenius) a une tres grande deference pour Milordlaraison en est aisée de concevoir. II s'en faut bien pourtant que 1' un ne nous convienne si bien que 1autreCe qui est passé dans cette campagne nous a fait voir ce que vaut l'un et 1'autre. Je conclus par la qu'adroitement il faut diriger les choses d'une ma- nière que nous puissions garder le Prince'. Vervolgens pleit hij er voor, het Gouvernement over de Zuidelijke Nederlanden, waarvan men Marlborough voorheen, tegen zijn raad, had gedwongen af te zien, thans, indien mogelijk, aan Eugenius te doen opdragenx). 437 Heins arch. 1284; fragment bij Sautai 417. Over het plan, Eugenius tot Gouverneur der Zuide lijke Nederlanden te doen benoemen, schrijft ook Goes, de Staatse gezant in Kopenhagen, aan Van den Bergh (j Januari 1709; A.R.A., Leg. 934).

NIMH | 1959 | | pagina 469