Op deze wijze werden de Britse strijdkrachten teruggebracht tot 7 infanterie- en 6 regimenten ruiterij, tezamen 4000 man. Ten aanzien van de Nederlandse troepen besloten de Staten- Generaal bij een resolutie van 2 2 November 1707 dat de officieren van de regimenten, welke in de slag van Almansa waren geweest, naar Holland teruggezonden zouden worden en de manschappen over de andere regimenten verdeeld x). Nadat deze reorganisatie door de zorg van Noyelles was ge schied, bevonden zich aan Hollandse troepen in Catalonië nog slechts de twee regimenten infanterie van Noyelles en Friesheim en de beide regimenten mariniers van St. Amand en Leefdael - alles tezamen 1943 man -, het regiment cavalerie van Drimborn en de regimenten dragonders van Mattha en Schlippenbach, van totaal 960 paarden 2). De eerste versterkingen uit Italië kwamen eind Januari te Barce lona, ter sterkte van ongeveer 6000 man. Zij waren overgebracht door een Engels-Staatse vloot onder Dilkes en van Gent. Van de bataljons waren er vier Paltsische op Staatse soldij. Zij stonden onder de luit.-generaal Ysselbach, die echter naar Duitsland terug keerde en het gezag overgaf aan de generaal-majoor von Effern. De Portugezen behielden van hun ruim 30 eskadrons er 20 in Catalonië. Deze kregen de paarden van de overige, die opgelost werden, terwijl das Minas met de 1200 gedemonteerde ruiters in Februari naar Lissabon terugkeerde 3). Zodoende bedroeg de gehele sterkte der geallieerde troepen in Catalonië volgens een in Februari opgemaakte staat 18 joo man, of met inbegrip van de in Januari aangekomen versterkingen 2 j 000 man. De tegenpartij had dus aan geregelde troepen ongeveer een dubbele overmacht; slechts ten dele werd deze gecompenseerd door de krachtige steun welke de geallieerden ontvingen van de dappere, maar slechts voor de guerilla geschikte miquelets. Ook op personeelsgebied hadden enige veranderingen plaats. Behalve das Minas keerde ook Galway naar Portugal terug, waar hij het bevel kreeg over de Engelse troepen, en tevens buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister werd van de Britse kroon. Stanhope, die reeds buitengewoon gezant was bij Karel iii, nam, 441 1) 'Feldzüge' X, ys- Noyelles a. d. St. Gl., Barcelona 11 Januari 1708 (St.Gl. 6812). Over de sterkte en aanvulling der Britse troepen: 'Peninsular Second Front in the Spanish Succession War d. C. T. Atkinson in 'Army Historical Research Vol. 22, i942/'43, p. 229 vlg. 2) 'Notice de toutes les troupes tant de sa Majesté Catholique que de ses Hauts-Alliez, qui se trou- vent presentement dans la Principauté de Catalogne' (bijlage bij een brief van Karei (111) aan zijn raadsheer v. Zinzerling, Barcelona 8 Februari 1708) Zie Bijlage 43. 3) V. Rijnevelt I-296. 'Feldzüge' X, p. 82, 83. De opgaven (4 of 6 bataljons) komen niet overeen.

NIMH | 1959 | | pagina 473