als luit.-generaal, het bevel over de Britse troepen in Catalonië op zich. Typerend dat de Britse regering op deze wijze het staatkundig en militair beleid in één hand legde, evenals reeds met Marl borough in de Nederlanden het geval was; een figuur, welke de Republiek niet kende. Te Barcelona overleed 11 April de generaal der infanterie Noyelles, keizerlijk luit.-veldmaarschalk. Zijn dood kwam zeer ongelegen, daar Karel iii hem 'het gansche bewind van de Spaanse militie en het redresseren van dien' in handen had gegeven; als raadgever van de koning was hij trouwens steeds zeer op prijs gesteld. Daar Friesheim, die met Noyelles in hooglopend geschil was geweest, reeds demissionair was en op het punt stond, huis waarts te keren, hoopte St. Amand zijn opvolger als commandant der Hollandse troepen te worden, doch tot zijn teleurstelling werd de luit.-generaal Belcastel als zodanig benoemd. Deze had tot nog toe het bevel over een deel der Hollandse contingenten in Boven- Italië gevoerd, en kwam thans 30 April, gelijk met Starhemberg en de Britse generaal Hamilton, in Barcelona aan. Aanstonds zette de opperbevelhebber zich aan het inspecteren van de troepen, magazijnen en verdedigingswerken en aan de voor bereidingen voor de aanstaande operatiën1). In het begin van Mei stonden de vijandelijkheden te beginnen. Starhemberg had toen zijn strijdkrachten op de volgende wijze opgesteld In het Noorden, aan de Ter, stond Hendrik van Hessen- Darmstadt met 10 bataljons en 12 eskadrons, samen ongeveer 5000 man. Hierbij waren de Nederlandse bereden troepen ingedeeld, althans het regiment cavalerie van Drimborn wordt bij de krijgs bedrijven in deze streek genoemd. De hoofdmacht, niet meer dan een 1 3 000 man sterk, stond onder Starhemberg bij Cervera, waar zij de voornaamste invalsweg afsloot. Zwakkere afdelingen, voor een groot deel uit miquelets samengesteld, stonden Noordelijker, en sloten de toegangen af tussen de Pyreneeën en de hoofdmacht. Slechts zwakke garnizoenen lagen in Barcelona en Tarragona; in Tortosa daarentegen acht bataljons 2). Onder deze waren drie Hollandse, n.l. die van St. Amand, Friesheim en Leefdael (het St. Amand aan Heinsius, Barcelona 13 April, 3 Mei 1708 (Heins. arch. 1328). Guido van Star hemberg werd geboren te Graz in 16^7. Hij diende in 1683 onder zijn oom Rüdiger van Starhem berg, de beroemde verdediger van Wenen. Verder nam hij met grote onderscheiding deel aan de krijg tegen de Turken, in 1702 en 1703 aan de oorlog tegen Frankrijk in Noord-Italië, en streed vervolgens tegen de Hongaren, totdat bij in het begin van 1708 met het bevel in Catalonië werd belast. Zijn komst bezielde hoog en laag met nieuwe moed, en maakte een eind aan de eeuwige twisten en naijver tussen ministers en generaals. 2) 'Feldzüge' X-228, 229. 442

NIMH | 1959 | | pagina 474