voormalige regiment van Palm). De beide eerstgenoemde hadden hier de winter doorgebracht; de regimenten Noyelles en Leefdael te Mataro. In 't begin van April was ook Leefdael naar Tortosa overgeplaatst. Het vierde Staatse regiment, dat van Noyelles, dat na diens dood door de Staten aan de kolonel-titulair Verpoorten was gegeven, maakte deel uit van het korps van Hessen-Darmstadt en lag in of bij Gerona. Van dit korps lagen twee Spaanse en twee Portugese bataljons in Gerona; zes bataljons en 12 eskadrons betrokken een legerplaats ten Oosten van- en dicht bij de stad1). De 9e Mei begon Orleans de operatiën, welke tot de insluiting van Tortosa moesten leiden. Op deze dag brak hij met het gros van het leger op van Candasnos; de 12e was hij te Lerida. Een detache ment onder de generaal Fromboisard opereerde Noordelijker, aan de Noguera, met weinig succesvervolgens bepaalde het zich tot het dekken van Aragon, en legerde zich daartoe bij Balaguer aan de Segre. Van Lerida trok Orleans met zijn hoofdmacht Zuidwaarts naar Flix aan de Ebro, dat de 16e werd bereikt. Hier werd een brug over de rivier geslagen, en de vereniging tot stand gebracht met een afzonderlijk korps onder Darennes, dat van Caspé over Mequinenza langs de Zuidelijke oever stroomafwaarts was gemarcheerd. Grote moeilijkheden moesten worden overwonnen wegens de slecht begaanbare wegen, het onverwacht zwellen der stromen, alsmede op het gebied der verpleging en der geldmiddelen. Zodoende werd het de 2^e eer Orleans het boven Tortosa aan de Ebro gelegen Ginester bereikte, met een leger van 36 bataljons en ^6 eskadrons cavalerie en dragonders. De artillerie werd met boten over de Ebro meegevoerd, evenals het nodige pontonmaterieelEerst de 1 2e Juni kwam het leger voor Tortosa en werd de stad volledig omsingeld. Aan de overzijde der rivier geschiedde dit door d'Asfeldt, die de zelfde dag met 12 bataljons, 18 eskadrons, i£ stukken van 16 en 24 pond en 4 mortieren van Valencia was gekomen. Intussen was het krijgsgeluk de geallieerden in hun benarde toe stand nog eenmaal te hulp gekomen. De 2 3e Mei wierp de Engels- Nederlandse vloot die, onder Leake en Wassenaer, de 8e van Lissabon was vertrokken, het anker uit voor Barcelona. Zij telde niet minder dan 174 zeilen, t.w. 36 oorlogs- en 86 transportschepen. Zij bracht 80 000 pond sterling en een hoeveelheid graan, beide 443 Mauregnaulta. tl. St. Gl., Tortosa 14 Juli 1708 (St.Gl. 6812). Kapn Heller in Oesterreichische militarische Zeitschrift 1840, Siebentes Heft p. 72. De Vooght van Rynevelt I-297.

NIMH | 1959 | | pagina 475