Tortosa voor Mataro ten anker, vanwaar zij zich naar het leger begaven. Hun sterkte vinden wij als 6 bataljons (ruim 3000 man) en 14 eskadrons of 2000 beredenen opgegeven1). Intussen was het voor beide partijen hoog tijd, de zomerkwartieren te betrekken. Orleans wendde zich dan ook naar de streek van Lerida en betrok 6 Augustus een kamp bij Agrimont, hetwelk hij door veldverster- kingen deed omringen. Starhemberg legerde zich de 9e der maand bij Cervera. De operaties van Noailles brachten geen resultaten van aan belang. De 8 e Mei begon de hertog zijn voorwaartse beweging met een leger, aanzienlijk sterker dan dat van Hessen-Darmstadt, dat ongeveer 6000 man telde. Deze laatste week voor de overmacht achter de Fluvia, vervolgens achter de Ter, en betrok een kamp onder het geschut van Gerona. De 28e hervatte Noailles het offensief, voor zover het die naam althans verdienthet bleef bij schermutselingen, en de Fransen bepaalden zich er toe, het land ten Noorden van de Ter kaal te fourageren. Tijdens het beleg van Tortosa begaf Hessen-Darmstadt zich naar het leger van Starhem berg, en gaf hij het commando over aan de generaal Uhlefeldt. Tot in Juli bleef Noailles nog in de streek van Las Rosas, om ver volgens naar Roussillon terug te keren 2). De herfstveldtocht bestond, voor wat de beide hoofdmachten aangaat, uit wederzijdse observatie. Midden September ging Orleans terug achter de Segre, vervolgens achter de Cinca, waarna hij zijn troepen de winterkwartieren liet betrekken en zelf naar Frankrijk terugkeerde. Het leger van Starhemberg ging tegen het einde van October uiteen. Het regiment van Friesheim kwam te Camprodon aan de voet der Pyreneeën, dat van Leefdael iets Zuidelijker te Ripol, St. Amand te Vich, en Noyelles, thans Verpoorten, te Manresa. De drie bereden regimenten overwinterden in de vlakte van Vich 3). Waren hiermee de krijgsbedrijven in Catalonië geëindigd, een vervolg vonden zij nog in het koninkrijk Valencia. Na de inneming van Tortosa was d'Asfeld weder Zuidwaarts getrokken om de onderwerping van genoemd land te voltooien. Hier bestonden nog steeds twee centra van weerstand, n.l. de kustplaatsen Alicante en Denia. Voor laatstgenoemde stad sloeg de generaal 6 November het 45"3 Heller p. 88; 'Feldzüge' X-83; Pelet VIII-^98. 2) Verdere bijzonderheden omtrent de actie in het Noorden vindt men bij Van Rynevelt 3IO-312)» die er in het regiment Verpoorten aan deelnam. 3) Van Rynevelt I-321. Voor de toestand op het einde des jaars is van belang de brief van Bel- castel aan de St.Gl. 9 November 1708 (St.Gl. 73^7, zie Bijlage 44).

NIMH | 1959 | | pagina 487